Karacabey Ticaret Borsası, Çanakkale Ticaret Borsası’nı Ziyaret Etti

25 Mart 2015

Karacabey Ticaret Borsası Meclis ve Yönetim Kurulu Üyeleri hem 100’ncü yıl etkinlikleri hem de “Evladımız Ecdadıyla Buluşuyor” projesi kapsamında Çanakkale’yi ziyaret etti. Bu kapsamda Çanakkale Ticaret Borsası’na yapılan ziyarette Karacabey ve Çanakkale arası ilişkiler ve işbirliği üzerine kahvaltılı bir sohbet toplantısı gerçekleştirildi.

Karacabey Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Murad Bertan ve Meclis Başkanı Halit Elbir ve Genel Sekreter İbrahim Temel başkanlığında gelen heyeti Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı S.Kaya Üzen, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Salamon Halyo ve Gökhan Uysal, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Zakir Tanrıkulu, Genel Sekreter Sevcan Elver karşıladı.

Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı S.Kaya Üzen ziyarette yaptığı konuşmada “Borsalar arası ticari, kültürel ve kurumsal ilişkileri geliştirmek, İlimizin tanıtımı ve 2015 yılındaki faaliyetlere destek olmak açısından Ülkemizdeki tüm borsaları İlimize davet ettik. Bu davetimize icabet ederek yaptınız ziyaretten ve sizleri Borsamızda ağırlamaktan onur duyduk.
Çanakkale Ticaret Borsası bizler olarak Karacabey Ticaret Borsanın siz değerli yöneticileri ile sürekli iletişim halinde olmaktan onur duyduk. Bizler Oda ve Borsalar arasında işbirliğinin sürekli iletişim halinde olmasından yanayız.
Öncelikle sizlere İlimiz ve Borsamız çalışmaları hakkında bilgiler vermek isterim. Çanakkale’miz konumu gereği sahip olduğu ekolojik yapısı, emsalsiz doğası ve iklimi ile geniş bir coğrafi ürün çeşitliliğine sahiptir. Bozcaada’mızda bağcılık ve şarapçılık gelişmiştir. İlimizin giderek ilgisinin arttığı bir konu organik tarımdır ve Gökçeada’da yaygın olarak üretilmektedir. Lâpseki İlçemizde Sebze ve meyveler yoğun olarak üretilmektedir. Şeftali, Kiraz gibi meyvelerimizde İhracat yapılmaktadır. Meyve ve sebze üretiminde standartları yakalamayı Avrupa Birliğinin hammadde üreticisi değil markalı ve sertifikalı olarak üretilmiş tarım ürünlerinin satıcısı olmaya çalışmaktayız. Ayvacık ve Küçükkuyu bölgemizde zeytin ve zeytinyağlarımız ün kazanmıştır. Sektör ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz ile birlikte zeytin ve zeytinyağı sektörünün sorunları arasında olan zeytin kara suyunun bertaraf edilmesi ve geri dönüşümü hakkındaki tekniklerin araştırılması amacıyla Yunanistan’ın Selanik ve Halkidiki bölgelerine ve Edremit’e teknik geziler düzenlenerek, konulara farklı açılardan, farklı uzmanlıklardan bakma imkânı elde ettik. Ayrıca ürünün tanıtımına, markalaşmanın teşvik edilmesine, zeytin ve zeytinyağı üretimi, tüketimi ve ticaretinin geliştirilmesine, üretimin kayıt altına alınmasına, üretici, sanayici, iç ve dış pazar entegrasyonunun sağlanmasına katkı sağlamaya çalışmaktayız. Ezine bölgemizde Ezine Peyniri Coğrafi işaret tescili almıştır. Ezine Mandıracılarını Koruma ve Yaşatma Derneğinin başlatmış olduğu Coğrafi İşaret Tescili aşamasında ve markalaşma çalışmalarında Çanakkale Ticaret Borsası olarak katkı sağladık. Mandıracıların sütlerini tedarik etmede Süt Kooperatifleri öne çıkmıştır. Köy-Koop.’a bağlı kooperatifler yaygın olarak Çan Yenice bölgemizde bulunmaktadırlar. Bölgemizin sütü kalitesi ile öne çıkmıştır. Su ürünleri açısından Çanakkale’miz 634 Km.lik kıyı şeridi ile ülkemizde en uzun kıyı şeridine sahip bir ilimizdir. Çanakkale Boğazının göçmen balıkların geçiş yolu olması ve çok uzun bir kıyı şeridine sahip olması nedeniyle Su ürünleri gelişmiştir. Ayrıca ülkemizin değişik limanlarından büyük avlanma potansiyeline sahip balıkçı tekneleri bölgemize gelmektedir.
Bizler Çanakkale Ticaret Borsası olarak üyelerimizin sektörlerinde gelişmelerini sağlamak için uygun ortamlar hazırlamak ve bölgemizin ekonomisini geliştirmek amacıyla ülkemizde ve dünyada Çanakkale’mizin ve üyelerimizin en iyi şekilde tanıtımını yapmayı misyon edindik.
İlimiz sahip olduğu değerler açısından marka kent olma özelliği taşımaktadır. Markalaşmak işletmelere rakiplerinden farklılaşma, rakiplerinden öne geçerek pazar paylarını arttırma gibi klasik yararlar sağlamanın ötesinde sadece kendi kurumlarına değil aynı zamanda ülkelerine de katma değer yaratmaktadır. Bizler bu düşünceler doğrultusunda İlimize özgü ürünlerin markalaşmalarına büyük önem vermekteyiz. Üyelerimizin ürünlerinin markalaşması için büyük – küçük onlarca eğitim, bilgilendirme toplantıları düzenledik. Ayrıca ürünleri dış pazarlarda tanıtmak, ihracat hacmini artırmak, yabancı firmalar ile ilişkilerini ve işbirliklerini güçlendirmek ve küresel ekonomide hak ettikleri yeri almalarını sağlamak adına ulusal ve uluslar arası fuarlarda yer aldık ve almaya da devam ediyoruz.
Tarımda Marka Şehir olma yolunda hızlı adımlarla ilerlediğimiz düşüncesindeyim.
İnsanlık tarihinin en büyük ve en çetin savaşlarından birinin yaşandığı Çanakkale Savaşlarının 100.yıldönümü etkinliklerinin amacına uygun bir şekilde gerçekleştirilmesi için Çanakkale de yer alan tüm kurum ve kuruluşlar olarak Çanakkale Valiliği çatısı altında tek yürek olarak çalışmalara destek olmaktayız.
Bizler de sizler gibi kardeş kuruluşlarımızı ağırlayarak İlimizin tanıtımına katkı sağlıyoruz”
dedi.

Karacabey Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Murad Bertan da konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Ecdadımızın çetince savaştığı bu topraklarda sizler tarafından ağırlanmak bizler için son derece onur verici. Çanakkale, ülkemizde yer alan kutsal topraklardan biri.
Bizler Çanakkale zaferinin 100. yılı anma günü çerçevesinde “Evladımız Ecdadıyla Buluşuyor” projesi kapsamında Karacabey Ticaret Borsası ile İMKB Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesince Çanakkale Şehitliklerine 500 öğrencimiz ile buraya geldik. Projemiz ile Çanakkale Ruhunu aşılamak, Çanakkale destanının anlam ve önemini yerinde hissetmek adına bu projeyi gerçekleştirdik.
Hem 100.yıl etkinlikleri hemde projemiz çerçevesinde Bizlere ev sahipliği yapan siz değerli Çanakkale Ticaret Borsası yöneticilerine Borsamız adına teşekkürlerimi sunmak isterim.”

Karşılıklı görüş alış verişinde bulunulan ziyaret sonrasında Karacabey Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Murad Bertan tarafından Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı S.Kaya Üzen ve Yönetim Kurulu üyelerine coğrafi işaretli soğan maketi ve çivi işlemesinden oluşan Türk bayrağı takdim edildi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir