Karanlıkta Kalan Gökçeada Yeniden Elektriğe Kavuştu

Karanlıkta Kalan Gökçeada Yeniden Elektriğe Kavuştu
10 Ocak 2012

Çanakkale’nin Gökçeada ilçesine deniz altından elektrik getiren elektrik kablo hattında meydana gelen patlak sebebiyle karanlıkta kalan Gökçeada, arızanın giderilmesinin ardından yeniden aydınlığa kavuştu.

Gökçeada Belediye Başkanı Yücel Atalay, elektrik kesintisinin ardından bir süre adaya elektrik verilemediğini belirterek, “Çanakkale il merkezinden bölgeye gönderilen 2 adet 3 bin 400 megavat gücünde jeneratörle bu sorunu aşmaya çalıştık. Bu sırada da Uludağ Elektrik Dağıtım AŞ (UEDAŞ) ekipleri arızanın yerini tespit etmeye çalıştı. Sonunda yapılan araştırmalarda arızanın ana karadan Gökçeada’ya gelen elektrik kablosunun adaya 1 kilometre mesafede 5 metre derinlikte olduğu belirlendi. Yapılan çalışma ile patlak olan bu elektrik kablosu onarılarak adaya yeniden elektrik verilmeye başlandı” dedi.

GEÇEN YIL DA AYNI ARIZA OLMUŞTU
Belediye Başkanı Yücel Atalay, adada geçen yıl Şubat ayı içinde de yine bu şekilde bir elektrik arızasının meydana geldiğini belirterek, “Bunun ardından ada yaklaşık 5-6 gün elektriksiz kalmıştı. 1989 yılında Japonlar tarafından döşenen 32 kilometrelik deniz altı elektrik kabloların 24 yıllık bir ömrünün olduğunu söyleniyor. Şuan 23 yıl dolmuş durumda. Mutlaka bu kabloların yenilenmesi gerekiyor. Aksi halde sık sık bu şekilde arızalara maruz kalabiliriz” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir