Kardeş Kent Pomezia’ya Giden Heyet Çanakkale’ye Döndü

25 Haziran 2012

2005 yılından bu yana devam eden kardeş kent ilişkileri çerçevesinde, 21-24 Haziran 2012 tarihleri arasında gerçekleşen programa Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve eşi Hale Gökhan, Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer, Belediye Meclis Üyeleri Belgin Akpınar, Fatma Sağlam Olcaytu, K. Eren Kemerli ve Belediye Kültür Sanat Birimi Sorumlusu Özlem Eryiğit katıldılar.

Heyet, Pomezia’da Belediye yetkilileri ve Tyrrhenum Kültür Derneği temsilcileri ile buluşarak kendileri için hazırlanan program çerçevesinde Lavinium Arkeoloji Müzesi ve Pomezialılar tarafından gerçekleştirilen “Eneas’ın Karaya Ayak Basması”nın canlandırıldığı etkinliğe katıldılar.

Pomezia ve Çanakkale Belediyesi Başkanları, meclis üyeleri, belediye yetkilileri ve Tyrrhenum Derneği temsilcilerinin bulunduğu resmi görüşmede Belediye Başkanları ve katılımcılar karşılıklı memnuniyet ve ikili ilişkilerin gelişimine yönelik çalışmalar yapılması gerekliliğini vurguladılar.

Roma’da Lazio Bölge Başkanlığı’nın doğa ve parklar ajansı RomaNatura temsilcileri ile yapılan görüşmede, Decima Malafede doğal koruma alanı ile kentimiz tarafından önerilecek park veya önemli arkeolojik bir alanla “Anlaşma Protokolü” başlatma niyetlerini belirttiler. RomaNatura, Roma toprakları içerisinde yer alan 16.000 hektarlık Doğal Koruma Alanları sisteminde kanuni yükümlülüklerin yerine getirilmesinde sorumlu Bölge Kurumu niteliğini taşıyor. Anlaşma Protokolü yapılması istenen Decima Malafede doğal koruma alanı ise, 6000 hektarı geçen araziye sahip ve hayvan, aynı zamanda bitki biyo çeşitliliği ile açık müze özelliğini taşıyor.

Avrupa’da ki en büyük Aqua Park’ı da ziyaret eden heyet, Roma tarihi turu ile kardeş kent ziyaretini tamamladı.

Kardeş Kent Pomezia Hakkında
Pomezia, merkezi İtalya’da Lazio Bölgesi’nde, Roma’ya bağlı ve Roma şehir merkezinin 39 km güneyinde bulunan bir şehir ve bir komündür.

Pomezia bir yeni şehir olarak 1930’lu yıllarda kurutulan eski “Pontine bataklıkları” üzerinde kurulup 1939’da açılmıştır. Pomezia’ya 1 Ocak 2005 tarihinde çıkartılan bir İtalyan Cumhurbaşkanı kararnamesi ile “Şehir” şeref statüsü verilmiştir.

Şehrin deniz kıyısında bir semt-köyü olan “Pratica del Mare” ‘de hemen deniz üzerinde bir tepede antik “Lavinium” şehri kalıntıları bulunmaktadır. Bu kalıntıların yakındaki düz arazide İtalyan “Aeronautica Militare (Askeri Hava gücü)” uçak üssü olan “Practica del Mare Üssü” bulunmaktadır. Bu hava üssü Roma’dan seyirci çeken birçok uçak yarışlarına ve uçak gösterilerine sahne olmaktadır.

Çanakkale ile İtalya’nın başkenti Roma yakınlarındaki 60 bin nüfuslu Pomezia kenti arasında kardeş kent anlaşması Haziran 2005 yılında imzalanmıştır. (Pomezia’nin belediye sınırları içinde nüfusu 2010 yılı itibarıyla 60.975 kişidir.)

Kardeş kent anlaşması, iki belediye arasında yaklaşık dokuz yıldır süren temaslar sonucunda, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile Pomezia Belediye Başkanı Stefano Zappala tarafından Pomezia Belediye Binası’nda imzalanmıştır.

2007 yılında Pomezia yerel yönetimi, Lavinium Müzesi önünde ki meydana Çanakkale Meydanı ismini vermiştir.

Lavinium Arkeoloji Müzesi, Pomezia’nın eski antik kenti olan Lavinium’un merkezinde 2005 yılında kurulmuş müzedir. Müzede sergilenen figürler 1958 yılından itibaren Profesör Ferdinando Castagnoli tarafından araştırılmaya başlanmıştır. 10. yüzyıldan kalma birçok eser sergilenmektedir. Genelde adak olarak verilen insan figürleri vardır. Kadın figürlerinin ise Tanrıçaları temsil ettiği düşünülür. Lavinum Müzesi, Dini Müze Organizasyonu’na üyedir. Müze multimedya ekipmanlarıyla donatılmış, ziyaretçilerine anlatımlarını sunmaktadır.

Eneas’ın Karaya Ayak Basması; Troialı kahraman Aeneas’ın öyküsünü anlatan Latince uzun bir şiirdir. Romalı ozan VirjiFin İÖ 1. yüzyılda yazdığı bu şiirde Aeneas’ın sayısız serüvenlerden sonra İtalya’ya gelişinin ve efsaneye göre Roma’yı kuruşunun öyküsü anlatılır.

Yorumlar...
  • seval yurdanur
    25/06/2012 20:35

    Başkan umarım italya da çağdaş şehircilik anlamında bir şeyler öğrenip gelmiştir...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir