Kardeşkentin Binası ‘Avrupa Kültür Mirası Etiketi’ne Layık Görüldü

19 Ocak 2016

‘Vestfalya Barış Şehirleri’ olarak adlandırılan Kardeşkent Osnabrück ile Almanya’daki Münster şehrinin bugünkü Belediye Binaları, Brüksel’de düzenlenen törenle Avrupa Kültür Mirası Etiketi ile ödüllendirildi.

Avrupa tarihinde önemli bir rol oynayan yerlere teslim edilen ödül kapsamında Osnabrück ve Münster de bu ödülün sahibi oldu. Osnabrück Belediye Başkanı Wolfgang Griesert ve Münster Belediye Başkanı Markus Lewe, düzenlenen tören ile birlikte Avrupa Komisyonundan ödüllerini teslim aldılar.Bölgede süren yaklaşık 30 senelik savaşı sona erdiren ve 1648 yılında imzalanan Vestfalya Barış Müzakerelerine ev sahipliği yapan Osnabrück ve Münster’in sahibi olduğu Avrupa Kültür Miras Etiketine ilişkin bir açıklama yapan Osnabrück Belediye Başkanı Wolfgang Griesert ise, yine ‘barış kenti’ olarak adlandırılan Osnabrück için bu ödülün büyük sorumluluk ve büyük onur olduğunu dile getirdi. Öte yandan Avrupa Komisyonunun kararında, Osnabrück ve Münster şehirlerine takdim edilen ödül için sadece tarihsel miras açısından değil, bölgede geliştirilen barış temalı projeler ve özellikle gençlerin katılımıyla Avrupa kimliğinin güçlendirilmesi konusundaki pozitif etkenlerin de göz önünde bulundurulduğu kaydedildi.
Öte yandan, Osnabrück Belediye Binası ve içinde bulunan Barış Salonu, her yıl büyük çoğunluğu gençlerden oluşan çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir