Kariyer Günlerinin İlk Konuğu ÇAGİAD Başkanı Hikmet Sezen Oldu

27 Şubat 2013

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’nun düzenlediği ‘Kariyer Günleri’ etkinliğinin ilki ÇAGİAD Başkanı Hikmet Sezen’in konuşmacı olarak katıldığı “Genç İşadamlarının Ülke Ekonomisindeki Yeri” konulu konferans ile başladı.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şükriye Aras Hisar’ın da hazır bulunduğu konferansa çok sayıda akademisyen de katıldı. Terzioğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ‘Kariyer Günleri’ üniversite gençlerine kariyer planlamalarında yol gösterici bir nitelik taşıyor.

Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç Dr. Nuri Kavak yaptığı açılış konuşmasında 8 Mayıs’a kadar devam edecek olan ‘Kariyer Günleri’nin her birinin önemli olduğunu ama bu ilk etkinliğin kendisi için daha özel bir anlam taşıdığını çünkü, Hikmet Sezen’le ortaokul yıllarından beri arkadaş olduğunu ve ticaret hayatındaki başarısıyla gençlere önemli bir katkı sağlayacağını düşündüğünü ifade etti.

ÇAGİAD tanıtım filminin izlenmesinin ardından konuşan Hikmet Sezen, TUSKON’un girişimcilerin önünü açtığını, Türkiye’de artık siyasetin, bürokrasinin gençleştiğini, bunların önemli gelişmeler olduğunu ifade ederek gençlerin daha aktif, daha açılımcı ve daha yenilikçi olduğunu söyledi. Hızlı ilerleyişin dinamosunun genç girişimciler olduğunu, ÇAGİAD olarak alışılmışın dışında hareket etmeye çalıştıklarını ifade eden Sezen, değişimi savunan bir dernek olduklarını da söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Çanakkale her şeyiyle güzel bir şehir ama yeterince değerlendiremiyoruz. STK’ların ve genç iş adamlarının önemi de burada devreye giriyor. Üniversiteler de bu yüzden önemli. Çünkü genç iş adamları buralardan yetişiyor. Daha mutlu, daha refah bir Türkiye’de yaşamak için çalışmak ve dürüstçe çalışmak gerekir. Bunun için de üniversiteler var. Dinamik kadrolar yetişecek ve çok daha güzel işlere imza atacağız” dedi. ÇAGİAD olarak sloganlarının “Rotamız Afrika” olduğunu söyleyen Sezen, Mozambik’e yapacakları yatırımdan da bahsetti; gemi hayalini gerçekleştirdiklerini ve ‘Lider Çanakkale’ gemisinin uluslar arası sularda Türk bayrağını dalgalandırarak Çanakkale’nin adını duyurduğunu ve hedeflerinin daha büyük bir gemi almak olduğunu da sözlerine ekledi. Üniversite hayatından, genç yaşta ticarete geçiş hikayesini anlatan Sezen, “Deli Dumrul bir adamım, çenemle para kazanıyorum, fıtratım bu işe uygun başka bir iş yapamam” diyerek yaptığı yurt dışı gezilerinde karşılaştığı başarı öykülerinden de söz etti ve gençlere girişimci olmayı, bunun için çok iyi araştırma yapmak gerektiği, hayatın fırsatlarla dolu olduğunu ve bunun için derneklere üye olmalarını tavsiye ettiği konuşmasının ardından öğrencilerden gelen çeşitli soruları cevapladı.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir