Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Kasaplık Mesleğinde Artık Kadınlar da Var

Kasaplık Mesleğinde Artık Kadınlar da Var

Çanakkale il merkezinde kasap dükkanı açarak ailesinin geçimini sağlamaya başlayan 27 yaşındaki Melek Çetinkaya, erkek meslektaşlarının da takdirini kazandı.

Yıllar önce dedesinin Bayramiç ilçesine bağlı Karaköy’de kasaplık yaptığını belirten 27 yaşındaki Melek Çetinkaya, “Genelde erkeklerin yaptığı bu mesleği kadınların da yapabileceğine inandığım için bu işi yapmaya karar verdim. Daha önce Ezine ilçesinde bir kasabın yanında çalıştım. Orada bulunanlara “Bana da bu mesleği öğretir misiniz ?”diye sordum. Onlar da bana bu mesleği öğrettiler. Çanakkale’ye taşındıktan sonra kendi işyerimi açtım. Babam vefat ettiği için anneme ve 2 kardeşime kasaplık yaparak bakıyorum” dedi.

Zaman zaman zorluklar yaşadığını belirten Melek Çetinkaya, “Kasaplık mesleği gerçekten çok zor. İşyerimi ilk açtığımda et almak için gelen müşteriler ustan nerede diye soruyorlardı. Usta benim deyince şaşırıyorlardı. Aslında kadın kasaplar erkeklere göre daha iyi. Çünkü bayanlar daha titiz oluyor. Burada en büyük zorluk, ağır olan eti dolaptan çıkarıp tezgahın üzerine koymak. Diğer bütün işler benim için kolay. Buradan evde oturup iş yapmayan kadınlara seslenmek istiyorum. Herkes bir iş yapabilir. Ben zor olmasına rağmen kasaplık mesleğini yapıyorum. Çanakkale’de tek kadın kasap benim. Bundan da gurur duyuyorum” diye konuştu.

İHA

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir