Kavanozlarda Satılan Ürünler Daha Kolay Çıkarılacak

18 Şubat 2010

Çanakkaleli Serkan ve Gürkan Karakaş isimli iki kardeş, kavanozlarda satılan turşu, zeytin, közlenmiş biber ve dolmaların zedelenmeden daha kısa sürede çıkarılmasını sağlayan yeni buluşları ile birçok firmanın gözdesi oldu.

Çanakkale’de daha önce baba meslekleri olan anten imalatı ile uğraştıklarını belirten Serkan Karakaş, “Ancak ekonomik kriz ile birlikte biz de bu işimizi sona erdirdik ve imalathanemizdeki plastik enjeksiyon makinelerimizle ne yapabileceğimizi düşündük. Bu kapsamda kavanozlarda satılan ürünler dışarıya çıkarılırken sorun yaşandığının farkına vararak bir aparat geliştirmeyi düşündük. Sonunda da kavanozdan zeytin, dolma, turşu ve közlenmiş biber çıkarma aparatlarını yaptık. Bunu büyük birkaç firmaya da gösterdik. Tanınmış büyük bir firma ürünümüzü beğenerek talep etti. İç pazarda fazla kullanılmayan bu ürün, yabancı ülke pazarlarında büyük ilgi görüyor. Bu aparat ürünün kavanoza konulmasından önce içine konuluyor ve tüketiciye büyük kolaylık sağlıyor. Kavanozun kapağını açan tüketici ortada bulunan sap kısmını yukarıya doğru çektiğinde ürün yukarıya doğru geliyor böylece rahatlıkla içindeki ürünü dışarıya çıkarabiliyor. Patenti bize ait olan ve insan sağlığına hiç zararı olmayan bu ürünümüz Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan da onaylandı. Bu aparatın tüketiciler dışında üreticilere de büyük faydasının olacağını düşünüyoruz” dedi.

Serkan ve Gürkan Karakaş kardeşler daha önce de “Peynir dilimi ayırma-çıkarma aparatını” yaparak” TSE tarafından “22. Altın Ambalaj Yarışması”nda ödül kazanmış, ardından da bu buluşları WORLDSTAR Dünya Ambalaj Ödülü’ne layık görülmüştü.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir