Kavuşamayan İki Aşık Sergide Buluştu…

Kavuşamayan İki Aşık Sergide Buluştu…
28 Haziran 2018

Ceren İlyasoğlu’nun resimlediği, Yusuf Ay’ın yazdığı Çanakkale yöresinde yaşanmış efsane aşkların anlatıldığı “Hero ile Leandros” mürekkep resim sergisi açıldı.

ÇTSO Çanakkale Evi’nde açılan sergide, Yusuf Ay’ın şiirleri,alıntıları ve Ceren İlyasoğlu’nun mürekkep ile resmettiği“Hero ile Leandros” aşkı anlatılıyor.
Ceren İlyasoğlu ve Yusuf Ay
Sergi açılışında konuşan konuşan Yusuf Ay; “Homeros, ‘Güneşli, yıldızlı göğün altında nice şehirler vardır. Ben, onların arasında en çok Troya’yı severim’ der. Çanakkale’de ‘Homeros’ demek, ‘İda Dağları’ demektir, ‘Homeros’ demek, dünyanın en büyük destanının yaratıcısı demektir. Bu kitap, bugün hala günümüzde İncil’den sonra en çok okunan bir kitap, üzerinde hala doktora tezleri yapılan bir kitap ve konusu Çanakkale’de geçiyor. Onun için bu topraklar, dünyaca ünlü. Biz, bunun farkında olmalıyız. Bunun farkında olan çok büyük önderler var. Bunlardan biri Fatih Sultan Mehmet’tir, biri de Mustafa Kemal Atatürk’tür. Çünkü topraklarının kültürlerine özümseyemeyenler, benimseyemeyenler onun yer altı, yerüstü zenginlik kaynaklarını da sahiplenemezler. Homeros, zalim zaman tanrısını yenen dünyanın en büyük ozanıdır. Dünyanın en büyük destanı İlyada destanı, bu topraklarda geçmiştir. Bizler, bunun bilincinde olmalıyız.Ben, bu öyküyü yazmak için doğu mitolojisini, batı mitolojisini çok inceledim ve İlyada’yı iyi okudum. Araştırdım, araştırdıkça bu bölgenin ne kadar mitolojik öykülerle dolu olduğunu anladım. 1’inci Troya savaşı, Troya’da yapılmıştır ve Doğu ile Batının ilk karşılaşması ve ilk Emperyal savaştır. Gelibolu yarımadasında yapılan Gelibolu savaşları, 2’nci Troya savaşıdır. Bütün bunları ve bu toprakların kültürünü bilmemiz lazım. Çünkü bu topraklarda, İlyada’da olduğu gibi insana ait her şey yaşanmıştır” dedi. Yusuf Ay’ın şiirlerinden çok etkilendiğini söyleyen Ceren İlyasoğlu; “Unutulan, düşünmediğimiz, unuttuğumuz, toprak altında kalan ve bizim onu kazımamız gerektiği çok hikaye var. Yusuf Ay, hikayeyi o kadar güzel yazmış ki hikayeyi hayal etmek çok zor olmadı. Ben, hayal ettikçe elimden geldiğince yapmaya çalıştım. Bana, iki yakanın ayrılığının boğazın biraz metaforik hikayesi gibi geldi aynı zamanda.endi çizimlerimle olabildiğince destek olmaya çalıştım. Zaten kafamda çoğu ayrıntıyı resmetmeyi başarmıştım. Umarım sergimizi beğenirsiniz” dedi.Sergi 6 Temmuz tarihine kadar ziyarete açık olacak.

Hero ile Leandros’un Hikayesi

Çok eski zamanlarda, bugün bizim Çanakkale boğazı dediğimiz “Hellaspontos”un Avrupa kıyısında, Sestos adını taşıyan bir şehir bulunuyordu. Bu şehir surları arasında Aphrodite için yapılmış büyük bir tapınak vardı. Bu tapınakta Hero adında çok güzel bir rahibe vardı, bu rahibe güzelliği ile dillere destan olmuştu. Aphrodite mabedindeki kumrularla ilgilenen Hero’yu gören onu Aphrodite’ın kendisi zannederlerdi. Bu genç rahibe güzel olduğu kadar alçak gönüllüydü de. Bu yüzden Aphrodite bu kızı kıskanmak bir yana onu çok severdi. Her sene ilk baharın gelişi ile birlikte Sestos’ta şenlikler düzenlenir çevre şehirlerden insanlar akın akın buraya gelir Aphrodite’in mabedini ziyaret ederlerdi. İşte böyle bir bayram günü Leandros adında yakışıklı bir genç Aphrodite’in mabedindeki bir ayine katılmıştı. Abydos’lu olan Leandros getirdiği hediyeleri sunmak üzere mihraba yaklaştığında. Güzel rahibe Hero’yu görünce aklı başından gitti adeta, daha ilk bakışta ona aşık olmuştu. Ayin boyunca gözlerini güzel rahibeden ayıramamıştı. Sankikarşısındaki Aphrodite’in ta kendisiydi.Leandros gün batıncaya kadar mabedinin bir köşesinde bekledi. Ziyaretçiler birbir mabedi terk edince yavaşça mabed de tek başına kalan Hero’ya yaklaştı. Rahibe genç delikanlıyı görünce ürkerek geri kaçtı. Ama Leandros onu durdurdu. Ve oracıkta mihrabın önünde Hero’ya duyduğu aşkı dile getirdi. O günden sonra Leandros Hero’nun tüm itirazlarına rağmen her gün mabede gelip genç rahibeye duyduğu aşkı anlattı. Hero defalaca ona bir rahibe olduğunu ve böyle bir aşka karşılık veremiyeceğini söylediysede Leandros pes etmedi. Duyduğu sevgi öylesine büyüktü ki bir gün mutlaka hak ettiği karşılığı alacağına inanıyordu. Ve tüm çabaları ısrarları sonunda arzusuna kavuştu. Hero da onu seviyordu ancak aralarında büyük bir engel vardı. Hero deniz sahilinde ıssız bir kalede yaşlı bir kölenin kontrolü altında yaşıyordu, üstelikle Leandros’un yaşadığı şehirle aralarında denizde vardı. Ama Leandros aşkı uğruna herşeyi yapmaya hazırdı..buna gece karanlığında yüzerek denizi geçmekte dahildi. O akşam yaşadığı şehre geri dödüğünde sahile inerek denizi seyretti, gözleri ile karşı kıyıdaki kaleyi arıyordu. Bu sırada rüzgar şiddetini artırmış, bulutlar ayı ve yıldızları kapatarak ortalığı karanlığa boğmuştu.Issız kalede köle ile birlikte oturan Hero endişe ile dışarıyı izliyordu. Bir ara yaşlı kadına dönüp;

“Bu korkunç gecede kim bilir kaç balıkçı yolunu bulup evine dönemeyerek kendisini bekleyen karısının çocuklarının boynunu bükük bırakacak” dedi”Bence karanlıkta yolunu kaybeden denizcilere yol göstermek, onları felaketten kurtarmak için kalenin üstüne bir meşale yakarsak Aphrodite’yi de sevindirmiş oluruz”

Bu sözlerle yumuşayan yaşlı kadın yerinden kalkıp bir meşale yaktı ve kalenin tepesine kolayca görülebileceği bir yere koydu. Esen rüzgar onu canlandırdı alevi daha da yükseldi ve etrafı aydınlattı. Hero heyecanla dışarıyı seyrederken duyduğu bir sesle kalbi küt küt atmaya başladı. Denize doru baktığında dalgalarla boğuşan birini gördü bu Leandros!tan başkası olamazdı..onu yaşlı köle de görmüştü. Aşağı inip delikanlıya kıyıya çıkabilmesi için yardımcı oldu ve onu rahibenin odasına götürdü. Leandros yorgunluktan bitkin ama sevdiğini tekrar görmekten mutlu bir halde genç rahibeye sarıldı. Yaşlı köle buna çok şaşırmıştı ancak onlara engel olmadı. O günden sonra Leandros her gece Hellespostosu yüzerek geçiyor sevdiğine ulaşıyordu. Günler haftalar aylar geçti ve güzel yaz günleri geride kaldı ve kışa yaklaştılar. Deniz eskisi gibi sakin ve sıcak değil, dalgalı ve soğuktu. Hero her gece yüzerek boğazı geçen Leandros için endişelenmeye başlamıştı bu yüzden ona bir süre birbirlerini görmemeleri gerektiğini söyledi. Bahar gelinceye kadar ayrı kalmaları gerekiyordu. Kışın boğazı yüzerek geçmek çok tehlikeliydi. Leandros her ne kadar istemesede sevdiğinin bu isteğine boyun eğdi. Ve bahara kadar gelmeyeceğine dair ona söz verdi. Ama bu ayrılığa sadece bir kaç gün dayanabildiler. Leandros Hero’nun yolladığı özlem dolu mektubu okuyunca daha fazla dayanamayarak hiç düşünmeden kendini azgı dlgaların kucağına attı ve bir an evvel sevdiğine kavuşabilme arzusu ile dalgalarla boğuşmaya başladı. Fırtına arttıkça artıyor dalagalar daha da aşılmaz bir hal alıyordu. Hero’nun yaktığı meşale şiddetli rüzgarlardan sönerek ortalığı karanlığa gömdü. Heycan içinde Leandros’un yolunu gözleyen Hero, yaşlı köle uyuduktan sonra gizlice sahile indi ancak orada dalgaların kıyıya attığı sevdiğinin ölüsü ile karşılaştı. Bu acıya dayanamayan Hero sevgilisine sarılarak kendini öldürdü. Kasabalılar bu haberi duyunca yas elbiselerine bürünüp kalaye geldiler ve iki sevgilinin cenaze törenine katıldılar.Onları deniz kıyısında aynı mezara gömdüler ve Onların anısına boğazın azgın sularına güzel kokulu çiçekler attılar.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir