Kaya Sunar, Kent Müzesi’ne Konuk Oldu

12 Kasım 2015

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde Kentte Orkestralar II sergisinin paralelinde gerçekleştirilen Çarşamba sohbetleri devam ediyor. 11 Kasım 2015 Çarşamba Kent Müzesi’nin konuğu Kaya Sunar ile “Kentte Orkestralar Üzerine” bir sohbet gerçekleştirildi.

Kaya Sunar, Doğan Caz Orkestrasını dinleyerek geçen gençliğinde kontak anahtarlı amfi ile çalışmak gibi dönemin şartları doğrultusunda müzik yapmak için çabaladıklarını söyledi. Truva otelinde müzik yapıldığına değinen Sunar, “O zamanlar dans müziği kültürü vardı, şimdilerde insanlar sadece oyun havası dinlemek istiyorlar” dedi. Bir dönem İstanbul’da da sahne aldığını söyleyen Sunar, Siluetler orkestrası ile çalıştığını, orkestralarının dönemin önemli müzik grupları içerisinde yer aldığını söyledi. Çanakkale’ye dönüşü ile birlikte 1982 senesinde açtığı salon ile hem enstrüman sattığını, hem de ders vermeye başladığını paylaştı. Günümüzde halen sahne alan pek çok müzisyene ders verdiğini söyleyen Kaya Sunar, çocukluk yıllarında keman ile başladığı müzik hayatını şimdilerde gitar ile sürdürdüğüne değindi. Sunar, sohbete katılan konuklar arasında yer alan beraber sahne aldığı arkadaşı Cengiz Bey ile anılarını da paylaştı.
“Cengiz ile beraber sahne alıyorduk. O dönemler sahne aldığımız yerlere yabancı turistler geliyor. Bir müzisyen için yabancılara şarkı çalmak daha büyük zevktir. Cengiz’in yabancı şarkıların yer aldığı bir kitabı var. O kitaptan İsrail’den gelen konuklara şarkılar çalıyoruz. Bir şarkıda oldukça hareketli, biz dans müziği diye şarkıyı çalıyoruz, çaldığımız şarkı İsrail Milli Marşı çıktı.” diyerek mahcubiyet ile düştükleri komik anıyı paylaştı.

Eski müzik öğretmenlerini de andığı sohbetinde Kaya Sunar, ısrarlara dayanamayarak konuklar arasında bulunan eski öğrencisi Mustafa Yıldırım El’in gitarı ile Cengiz Bey ile İlyada’nın sözlerinden besteledikleri Truva şarkısını seslendirdi. Sohbet, Kaya Sunar ile gelecek dönemlerde canlı performans gerçekleştirilmesi üzerine sözleşilerek sona erdi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 18 Kasım 2015 Çarşamba günü Ümit Olgun ile “Canlı Performans ve Sohbet” gerçekleştirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir