Kaz Dağları Seni Bekliyor

05 Mayıs 2015

Altın madenlerine, kömürlü termik santrallere, HES’lere, nükleer enerjiye, yaşam alanlarını ve doğayı tehdit eden projelere karşı söyleyecek sözü olanlar Kaz Dağları’nda bir araya geliyor. Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından çevreciler, 2. Kaz Dağları Buluşması için çadırını alıp yola çıkmak için gün sayıyor.

Çanakkale Çevre Platformu’nun organize ettiği, Çanakkale Belediyesi’nin destek verdiği buluşma, 8-9-10 Mayıs tarihlerinde, Çanakkale’nin Bayramiç İlçesine bağlı Evciler Köyü’ne beş kilometre mesafedeki Ayazma mesire alanında gerçekleşecek. Mitolojiye uzanan geçmişi, zengin endemik bitki türleri, biyolojik çeşitliliği, eşsiz havası, bereketli pınarları, güneşin yansımasıyla başlayan ışık oyunlarıyla masalları andırırken bir yandan altın madeni şirketlerinin iştahını kabartan Kaz Dağları’ndan bu kez, doğa talanına dur sesi yükselecek.

İlki hafızalarda oldukça renkli görüntüler, çevre sorunlarına ve mücadelesine dair önemli bilgiler, Kaz Dağları’nın altından, doğanın ranttan daha değerli olduğuna vurgu yapan mesajlar bırakan buluşmanın ikincisi için son hazırlıklar tamamlandı. “Sadece çadırını, kalbini, heyecanını al, gel. Kaz Dağları seni bekliyor. Sen olmazsan, masal bir eksik başlıyor.” çağrısı büyük heyecan yarattı. Yüzlerce doğa dostunun kamp yapacağı 2. Kaz Dağları Buluşması’nın merakla beklenen programı ve detayları açıklandı.

İda ateşi etrafında büyük çevre forumu
Ayazma kamp alanındaki toplanma 8 Mayıs Cuma günü başlayacak. Çadırlar kurulurken, akşam büyük bir kamp ateşi yakılacak. 9 Mayıs Cumartesi günü Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü’nün deneyimli zirve tutkunlarının öncülüğünde tırmanış, çevreyi tanımayı tercih edenlerle birlikteyse Kaz Dağları’nı keşif yürüyüşleri düzenlenecek. Katılımcılar gün boyu sürecek çeşitli atölyeler ve etkinliklerle, doğayla yeniden tanışıp bağ kuracak. Müzik grubu Praksis de cuma ve cumartesi günleri Kaz Dağları Buluşması çocuklarıyla birlikte müzik atölyesi yapacak. Akşam İda kamp ateşinin etrafı büyük bir çevre forumuna sahne olacak. Kaz Dağları buluşanları, geldikleri yerlerdeki çevre sorunlarını ve yürütülen mücadeleyi anlatırken, Karadağ’dan Dondurma’ya, Evciler’denMuratlar’a Çanakkale’nin köylülerindekidireniş hikayeleri de paylaşılacak.

Evciler sokak şenliği
2. Kazdağları Buluşması, 10 Mayıs Pazar günü Çanakkale’nin Bayramiç ilçesine bağlı Evciler köyünde, köy halkıyla kampçıların buluşmasıyla büyüyerek sonlanacak. Evciler Sokak Şenliği’nde altın madenine karşı kararlı bir direniş gösteren Kaz Dağları köylüleriyle yaşam savunucuları kucaklaşacak. Serbest kürsüde köylüler deneyimlerini ve Kaz Dağları’nda altına geçit vermeyeceklerini anlatacak. Ayrıca köy meydanında kurulacak pazarda Evciler’in yerel ürünleriyle Bayramiç’in meşhur elmaları da satışa sunulacak. İzmir’in Urla İlçesine bağlı Bademler köyünden gelecek tiyatro grubu da “Deliler” adlı oyunu sergileyecek.

Herkese açık ve katılımın ücretsiz olduğu 2. Kazdağları Buluşması için Ayazma’ya nasıl gidilebileceği, hangi malzemelerin alınması gerektiği gibi katılım ve buluşmaya dair merak edilen tüm detaylarla https://www.facebook.com/kazdaglaribulusmasi adresinden ulaşılabilir.

Herkes davetli
Çanakkale Çevre Platformu 2. Kaz Dağları Buluşması çalışma ekibi tarafından yapılan açıklamada,
“2. Kazdağları Buluşması bir festival, bir şenlik değil, yeşilden betona dönüştükçe bizi doğadan ve kendimizden uzaklaştıran şehir hayatının yüklerinden sıyrılıp yeniden doğaya karışmak, doğayı talan edecek planlara karşı tepkimizi göstermek, aynı şekilde düşünenlerle bir araya gelmek için fırsat. Kaz Dağları’ndan Kuzey Ormanları’na, Akkuyu’dan Sinop’a, Karadeniz’in derelerinden Yırca’ya, altın madenciliğine, kömürlü termik santrallere, HES’lere kısacası yaşam alanlarımızı, doğayı ve sağlığımızı tehdit eden her türlü uygulamaya karşı bu buluşmadan güçlü bir ses çıkacak.” ifadelerine yer verildi.

Kaz Dağları, eşsiz güzelliklerini yaşamak, altın madenciliğine karşı dimdik duran köylülerle tanışmak, İda ateşi etrafındaki çevre forumunda anlatacakları dinleyip konuşmak ya da sadece ‘oradaydım” demek isteyen herkesi, çadırını, kalbini ve heyecanını alıp 8-9-10 Mayıs’taki buluşmaya davet ediyor.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir