Kazdağı Köyleri Kadın Buluşması 8 Mart’ta

Kazdağı Köyleri Kadın Buluşması 8 Mart’ta
04 Mart 2015

“8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” bu yıl Edremit Körfezi’nde çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nin koordinasyonunda bir araya gelen Nusratlı Köyü Kültür Turizm ve Dayanışma Derneği, Adatepe Köyü Kültür ve Tanıtım Derneği ile Çamlıbel Köyü Eğitim, Üretim, Kültür ve Dayanışma Derneği’ne Ayvalık ARGE Derneği’nin de katılımıyla düzenlenecek “Zeytin ve Kadın” temalı buluşmalar farklı mekanlarda gerçekleştirilecek.

İlki Güzelköy’de yapılan 8 Mart buluşmalarının ikincisi geçtiğimiz yıl Nusratlı Köyü’nde gerçekleştirildi. Kırsal kalkınmada kadın örgütlenmesine örnek olan ve fark yaratan Nusratlılı kadınlarla gerçekleştirilen “Kazdağı Köyleri Kadın Buluşması” bu yıl Çamlıbel Köyü’nde başlayacak. 7 Mart cumartesi günü saat 13.00’de Edremit’e bağlı Çamlıbel Köyü’nde bir araya gelecek kadınlar hem bilgi ve deneyimlerini birbiriyle paylaşacak, hem de Ümmüşen ve Serhan Kelleözü’nün konseri ile coşacak, Erol Angın ve Arkadaşları’nın müzikleri ile eğlenecekler. Kadınlar arasında paylaşmayı, değiş tokuşu amaçlayan bir de takas masa kurulacak. ZEYFOD ise bu etkinliğe Zeytin ve Kadın Konulu fotoğraf sunumları ile destek verecek. Köyde yaşayan kadınların sosyal, kültürel ve ekonomik koşullarının geliştirilmesine destek olmayı amaçlayan ve 2014’de kurulan Çamlıbel derneği yönetim kurulunun beş üyesi de kadın.

7 Mart cumartesi günü akşamı, saat 20.00’de Küçükkuyu’da Zeytin Kültür Merkezi’nde devam edecek ikinci buluşmada kadınların sorunları, sevinçleri, üzüntüleri, sevdaları türkülerle dile getirilecek. Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Derneği’nin halk müziği grubunun sunacağı repertuarda kadın cinayetleri ve ölümleri de türkülerle anlatılacak. Fotoğraf Sanatçısı Dr. Nursen Bilgin’in fotoğraf sunumuyla başlayacak etkinlikte, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Derneği’nin hazırladığı “Zeytin ve Kadın” konulu mini belgesel de sunulacak.

Buluşmaların sonuncusu ise 8 Mart Pazar günü akşamı saat 19.00’da Küçükkuyu’da, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği binasında yapılacak. Kadınlar topladıkları otları hep birlikte kavuracaklar. Etkinlik, basın açıklaması, belgesel gösterimi ve “Zeytin ve Kadın Forumu” ile devam edecek. Zeytinle ilişkili zeytin işçisi, tarla sahibi, mühendis gibi kadınlar bilgi ve deneyimlerini birbirleriyle paylaşacak. Forumun ardından yöre sanatçılarının sunacağı bir müzik dinletisi gerçekleştirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir