Kazdağları’ndaki Maden Çalışmaları Ankara’da Protesto Edildi

12 Kasım 2013

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) önünde toplanan Kazdağları köylüleri, köy çevresinde yürütülen maden arama ve sondaj çalışmalarını protesto ederek “Sağlığımızı, çevremizi, şehrimizi, onurumuzu savunuyoruz” yazılı pankart açtı.

TBMM Dikmen Kapısı önünde toplanan grup adına açıklama yapan Aysen Günenç, “Neden buradayız, niçin Ankara’ya geldik? Bunca yıl bekledik, haykırdık, isyan ettik, hastalandık kimse sesimizi duymadı. Bizleri görmedi. Bizim vekillerimiz, sadece yöremizin vekilleri değil, ülkemizin tüm vekilleri bizi duysun, bizi görsün, bir şeyler yapsın diye ta Çanakkale’den ayağınıza geldik. Bugüne kadar daha sondajlar sırasında köyümüzün içinden geçen dereler, çeşmelerimizden akan sular bulandı. Çocuklarımız ishal oldu. Keçilerimiz hastalandı. Büyükbaş hayvanlarımız üremez oldu. Bir kaç yıldır bilmediğimiz adamlar, ellerinde devletimizden aldıkları resmi kağıtlarla, ağaçlarımızı kesmeye, dağlarımızı kazmaya başladılar” dedi. Köylülerden Bülent Özüren’in Bayramiç Kurşunlu Köyü’ndeki maden çalışmasına karşı 17 gündür açlık grevinde bulunduğunu, hatırlatan Günenç, Kazdağı’nın ve köylerinin kurtarılması için yetkililerin harekete geçerek maden arama ve sondaj çalışmalarının durdurulmasını istediklerini söyledi.

Kazdağları’ndaki maden çalışmalarını eleştiren CHP Milletvekili Serdar Soydan ise Kazdağları’ndan çıkacak altını istemediklerini, hayvancılık ve tarımdan kazanılan paranın daha fazla olduğunu belirtti.

Yapılan açıklamaların ardından bir süre slogan atan grup, CHP grup toplantısına katılmak üzere Meclis’e geçti.

Gruba CHP milletvekilleri Mustafa Serdar Soydan, Kadir Gökmen Öğüt, Orhan Düzgün, Uğur Bayraktutan ve KESK Genel Başkanı Lami Özgen, Çanakkale Çevre Platformu üyeleri ile Türk Tabipleri Birliği üyeleri de destek verdi.

[Kaynak: haberler.com – Fotoğraf: @serdarsoydan1 / twitter]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir