Kazdağlarından Kaçkarlara Yaşam Hakkını Savunmaya…

24 Şubat 2016

Artvin Cerattepe’deki maden inşaatının durdurulmasını talep eden bölge halkı ve çevrecilere Çanakkale’den de destek geldi.

Çanakkaleli çevreciler Cerattepe için bugün yola çıktı. Kazdağlarında termik santral karşıtı eylemleriyle basında yer alan Çanakkale İda Dayanışma Derneği üyeleri, bugün saat 09.00’da 18 Mart Stadyumu önünde toplandı. Grubu uğurlamaya, Çanakkale Belediye Başkanı CHP’li Ülgür Gökhan da geldi. Cerattepe’de olası bir biber gazlı müdahaleye karşı grup yanlarında iki kasa limon da götürdü.

Otobüse binmeden önce açıklama yapan Çanakkale İda Dayanışma Derneği Başkanı İlhan Pirinçciler şunları söyledi:
>”Çanakkale’nin, Kazdağlarının ruhunu; İda’nın ruhunu ve mücadele azmini Cerattepe’ye taşımaya gidiyoruz. Cerattepe ve Artvin halkı özellikle son bir haftadır Türkiye’nin tüm illerinden, bölgelerinden gelen insanlarla birlikte yaşam alanlarını savunuyor. Gördüğünüz gibi ellerimizde limonlar var. Bu limonlar gösteri, şov limonu değil, 24- 26 saate yakın bir yolculuk yapacağız. Bir gece orada kalacağız. Cumartesi ya da pazar günü döneceğiz. Bu limonları, biber gazı kullanan kolluk kuvvetlerine karşı bir önlem olsun diye götürüyoruz.”

“Duygularını Gayet İyi Anlayabiliyoruz…”

Başkan Gökhan ise, burada yaptığı konuşmada, “Cerattepe’nin duygularını gayet iyi anlayabiliyoruz. Çünkü biz de burada Kazdağları’nın savunması, termik santrallere karşı mücadele ve siyanürlü altıncılara karşı mücadelede aynı duyguları yaşıyoruz. Ama orada iş artık fiiliyata geçtiği için eyleme dönüşmüş durumda. Yalnızca Cerattepe değil, Türkiye’nin her yerinde büyük çevre tehlikeleri var. Çanakkale açısından da en önemli konu termik santraller ve siyanürlü altın işleme faaliyetleri. Demek ki ortak akıl var. Artvin de aynı duyarlılığı gösteriyor, Çanakkale de… Hükümetin çevre katliamlarına artık dur demesi lazım. İnsanların ne demek istediklerini anlamaları lazım” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir