Kent Konseyi Barbaros Mahalle Meclisi Çalışma Ofisi Açıldı

24 Ocak 2014

Çanakkale Kent Konseyi Barbaros Mahalle Meclisinin 100. Yıl Caddesi No: 74/2 adresinde bulunan çalışma ofisinin açılışı yapıldı. Çalışma ofisinin açılışına Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz, Mahalle Muhtarı Şaban Şahin, Mahalle Meclis Başkanı Sami Ülkü, Belediye ve Mahalle meclis üyeleri, mahalle sakinleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Barbaros Mahalle Meclis Başkanı Sami Ülkü yaptığı konuşmada mahalle sakinlerini meclise beklediklerini ifade ederek; “Merkezi ve yerel idarelerin vermiş olduğu çok çeşitli hizmetler bazen yetersiz kalmakta onun içinde sorunlar oluşmaktadır. Bu sorunların giderilmesi için sizlerin de katılımıyla ilgili idarelerle görüşülerek sorunların giderilmesine çalışılacaktır” dedi.

Güçlü bir demokrasinin oluşumunun mahallelerden başladığını ifade eden Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz; “Mahalle meclislerini halkın katılımını arttırmak için var. Meclisler, mahalle ile ilgili sorun, ihtiyaç ve çalışmalarda kapılarını mahalleliye açarak en iyi önerileri oluşturarak uygulanması için kent yönetimine ileteceklerdir. Mahallelerden başlayarak kente sahip çıkmak önemlidir. Haklarımızı savunarak mahallemizi yaşanabilir bir yere dönüştürebiliriz” dedi.

Hedef hepimizin mutluluğu
Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan yaptığı konuşmada; “Günümüzde en önemli olan katılımcı demokrasidir. Herkesin görüşlerini aktarabildiği çözümlere ortak olduğu bir süreci yaşamalıyız. Kent Konseyi’nin var oluş nedeni de budur. Mahalle meclisleri gönüllülerin oluşturduğu meclislerdir. Mahalle meclislerini mahallede yaşayanların mahallenin gelişmesi, sorunların giderilmesi ve her türlü faaliyet için bir araya gelip çözüm ürettikleri yer olarak algılamalıyız. Bu mekan bütün mahalle sakinlerinin gelip bulunabileceği proje üretebileceği öneri, şikayetlerini getirebileceği çözüm önerisini arayabileceği bir mekandır. Bu mekanlarda kültürel, sosyal etkinlikler toplantı ve seminerler, çeşitli konularda bilgilendirme toplantıları yapılacaktır. Bu mekan bu mahallenin emrinde bir merkez olarak görev yapacaktır. Katılımcı demokrasi olmazsa olmazlarımızdandır. Sizlerin seçtiği insanlar muhtar, belediye başkanı, meclis üyeleri sizlerin yöneticileri değildir sizlerin temsilcisidir. Dolayısı ile temsilci ile yöneticiyi birbirinden ayırmalıyız. Sizler yönetilmeye ihtiyaç duyanlar değilsiniz. Sizler özgür bireysiniz. Sizleri temsil etme noktasında olabiliriz. Sizlerin her aşamada bizlere katkı, destek verme aynı zamanda hesap sorabilme noktasında olmanız çok önemlidir. Bizler sizlerin kaynaklarını kullanarak işler yapıyoruz. Dolayısı ile herkes kendi kaynağının nerelere, ne şekilde harcandığını sorma hakkına sahiptir. Sen karışma ben seçildim bildiğim gibi yaparım sen beş sene sonra sorarsın anlayışı yok olmuştur. Herkes seçildiği günün ertesinde hesap vermeye başlar. Böyle bir anlayışa sahip olursak bugün ülkedeki sıkıntılardan da arınırız. Ben yaptım oldu, güç bende, beş sene sonra hesap sorarsın anlayışı ile ülkenin bir yere gidemediğini görüyoruz. Bizler sizlerin söz sahibi, hak ve yetki sahibi olduğunuzu söylüyoruz. Sizde bunu herkesten talep ediniz. Mahalle sakinlerini buraya gelerek gönüllü olarak görev yapmaya davet ediyorum. Bu başarılı süreç devam eder mahallede daha mutlu yaşama ulaşırsanız bizde bundan kıvanç duyarız. Hedef hepimizin mutluluğudur” dedi.

Açılış, davetlilerin çalışma ofisini gezmeleriyle sona erdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir