Kent Konseyleri Gaziantep’te Buluştu

17 Haziran 2015

Gaziantep Kent Konseyi ev sahipliğinde “Türkiye Kent Konseyleri Birliği Yürütme Kurulu” toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz, Çanakkale Kent Konseyi Genel Sekreteri Gülay Sarışen de katıldı.

Türkiye Kent Konseyleri Birliği Dönem Başkanı Hasan Soygüzel, Kahramanmaraş Kent Konseyi Başkanı Zeynep Özbaş Arıkan, Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz, Çanakkale Kent Konseyi Genel Sekreteri Gülay Sarışen, Gebze Kent Konseyi Genel Sekreteri Esat Ural, Türkiye Kent Konseyleri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Sabri Dişli ve Basın Müşaviri Ökkeş Özekşi, Gaziantep’te bir araya gelerek gündemi ve yapılması planlanan çalışmaları görüştü.

Türkiye Kent Konseyleri Birliği Dönem Başkanı Hasan Soygüzel, toplantı sonrası yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“Seçim döneminde partiler katılımcılık ve kent konseyinin önemine değindiler ve kent konseylerinin güçlendirileceği yönünde beyanda bulundular. Partilerden Kent Konseyleri ile ilgili taahhütlerini yerine getirmelerini kent konseylerini desteklemelerini yerel düzeyde kent konseylerinin aha güçlü biçimde varlıklarını sürdürmeleri gelişmeleri için adımlar atılmasını talep ve temenni ediyoruz. Belediye kanunu 76. Maddesi kent konseylerini kurma ve ilk toplantıya çağırma görevini belediye başkanlarımıza veriyor. Ama hala ülkemizde kent konseyi kurulmamış olan şehirler var. Biz Türkiye Kent Konseyleri Birliği olarak bu bağlamda bugüne kadar belediye başkanlarımıza, il, ilçe belediye başkanlarımıza kent konseylerini kurmaları yönünde çağrılarda bulunduk, kendilerine mektup gönderdik. Siyasi partilerin yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcılarına gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerimizde bu hususları görüştük. Görüşlerimizi aktardık. İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü nezdinde bir takım girişimlerimiz oldu. Ama görüyoruz ki halen bazı belediye başkanlarımız kent konseyi oluşturma anlamında çekingen, ürkek davranıyorlar. Yerel düzeyde demokrasinin önünü açacak en önemli mekanizmalardan, kurumlardan birisi olan kent konseyinin şehirleri ile buluşması için adımlarını atmıyorlar. Onları gerekli adımları atmaya çağırıyorum.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir