Kent Müzesi’nde “Aslan Abla” Konuşuldu

04 Nisan 2013

3 Nisan 2013 Çarşamba akşamı Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde saat 18:00’da Yılmaz Biçer ile “Aslan Abla” başlıklı kent sohbeti gerçekleştirildi.

Sohbette, Yılmaz Biçer’in kitabı “Aynalı Çanakkale” içinde yer verdiği “O bir melek miydi?” başlıklı yazıya konu olan Aslan Abla’nın kent hafızasına bıraktığı anıları ve hizmetleri konukların da anıları ile zenginleştirilerek paylaşıldı:

Asıl adı Hatice Aslan olan Aslan Abla kente büyük hizmetleri geçmiş ve pek çok yönden farklı bir kadındı. Çanakkale’de kadınların pantolon giymediği dönemde bile pantolon giyer ve henüz kadınlar cenaze namazlarına katılmıyorken o cenaze namazlarına katılırdı. Oldukça sosyal bir kadındı öyle ki; kente gelen valileri ilk önce o karşılar ve kendini tanıtırdı. Çalışkanlığı, dürüstlüğü ve sevecenliği kentliler tarafından çok sevilmesini sağladı ve Aslan abla Kemalpaşa Mahallesi’ne muhtar seçildi ve 1970’lerin başında Yardımseverler Derneği’nin Çanakkale Şube Başkanı olarak görev yaptı. Yılmaz Biçer bunu “İnsanlara yardım etmek Aslan abla için bir tutkuydu belki de Aslan ablanın bu davranışı herkes tarafından iyi olarak bilinmek isteğiydi” diyerek değerlendirdi. 1962 ve 1963’teki sel felaketleri sırasında Aslan Abla’nın canla başla çalıştığı bugün hala daha kimi kentlilerce hatırlanıyor. Aslan Abla’nın ismi şuan Çanakkale’de bir sokak adında yaşıyor.

Etkinlik ile aynı güne denk gelen konuk Yılmaz Biçer’in doğum günü de dostları tarafından unutulmadı.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 10 Nisan 2013 Çarşamba saat 18.00’da Sayın İsmail Erten’in konuk olduğu “Vitalis’in Mimari İzleri” adlı kent sohbeti gerçekleştirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir