Kent Müzesi’nde “Bebekli Evler?de Çocukluk Anıları” Konuşuldu

22 Mart 2012

21 Mart 2012 Çarşamba akşamı saat 18:00’da Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde “Kentte Bebekli Evler” sergisi kapsamında Haluk Güven ile “Bebekli Evler’de Çocukluk Anıları” üzerine sohbet gerçekleştirildi.

Çocukluğu Bebekli Evler’de geçen Haluk Güven (1955 Çanakkale) bugün Çanakkale’de olup da Bebekli Evler’de yaşamış birkaç kişiden biri olduğunun altını çizdi. Güven, Bebekli Evler 17 numarada anne, baba, dede, babaanne ve Ankara’da öğrenci olup yaz tatillerinde Çanakkale’ye gelen amcasıyla birlikte yaşadığını ve çocukluğunun bu evde geçtiğini belirtti. Güven, Bebekli Evler sohbetine o dönemki komşularının kimler olduğunu anlatarak başladı ve küçükken babaannesiyle Bebekli Evler ve civarında birçok ev gezmesine katıldığını ve bu dönemden anılarını da konuklar ile paylaştı. Sohbete kendi evlerinin özelliklerinden bahsederek devam eden Güven evlerinin dört veya beş basamaklı bir girişi olduğunu ve yine girişte ayakkabıdaki çamuru silmek için bir demir parçasının bulunduğunu ve iki kanatlı ahşap bir kapısı olan evin kışın sıcak yazın ise oldukça serin kaldığını dile getirdi. Bebekli Evler ile ilgili anılarının paylaşımının ardından sohbet, kentin geneline yapılan bir bakış ile devam etti.

“Kentte Bebekli Evler” sergisi devam ederken 28 Mart 2012 Çarşamba günü saat 18:00’da Bebekli Evlerde “Baro” binası başlıklı sohbet konusu ile Avukat Tülay Ömercioğlu ve Mimar Ünal Ömercioğlu Kent Müzesi’nin konuğu olacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir