Kent Müzesi’nde Etkinliklere Belgesel Gösterimiyle Devam Edildi

Kent Müzesi’nde Etkinliklere Belgesel Gösterimiyle Devam Edildi
05 Şubat 2015

4 Şubat Çarşamba akşamı saat 18:00’da Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi Toplantı Salonu’nda devam eden süreli sergi Kentte Sokak Adlarında Yaşayanlar’ın dahilinde belgesel gösterimi gerçekleştirildi.

2001 yılında CNN Türk Kitapça programı için hazırlanan kısa belgesel film Çanakkale Yerel Tarih Grubu’nun etkinliklerini ele alıyor. Tarih Vakfı’na bağlı çalışmakta olan Çanakkale Yerel Tarih Grubu’nun çalışmalarının Yalı Hanı buluşmaları ve Çanakkale Sivil İnisiyatifi’ne kadar gittiğine vurgu yapan belgeselde Yerel Tarih Grubu’nun hazırladığı Cumhuriyet Dönemi Eğitim Yapıları projesi ve Çantalar Elimizde sergisinin de bir başlangıç noktası olarak önemine değinildi. Daha sonrasında bir kitaba dönüştürülmüş olan Sokak Adlarında Yaşayanlar çalışmasının sürecine tanıklık eden belgeselde sokakların sahip oldukları adlar ile bir anlamı olduğu belirtildi. Ayrıca o dönem Yerel Tarih Grubu tarafından çıkarılan Tarihçe adlı bülten de belgeselde önemine değinilen çalışmalar arasındaydı.

Belgesel gösteriminin ardından Yerel Tarih Grubu’nun Tarihi Kentler Birliği için hazırladığı Sokak Adlarında Yaşayanlar projesini konu alan 2002 tarihli sunuma tekrardan göz atıldı. Sunumun ardından aralarında Yerel Tarih Grubu üyelerinin de bulunduğu konukların katılımı ile yerel tarih üzerine konuşuldu. Anıların tazelenmesi ve katılımcılar arasındaki bilgi alışverişinin ardından etkinlik sona erdi.

11 Şubat akşamı saat 18:00’da Masal Günleri etkinlik serisinin bu ayki konuğu olan Zerrin İner Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde dinleyicilerini bekliyor olacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir