Kent Müzesi’nde Güneşin Aydemir ile Masal Çemberi

20 Haziran 2014

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 18 Haziran 2014 Çarşamba günü Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ve ÇAYEK ortaklığında gerçekleştirilen masal söyleşileri devam etti.

Sohbet, 28 Mayıs 2014 Çarşamba günü Kent Müzesi’nde Tacettin Toparlı ile gerçekleştirilen “Kente Şahmarancı Geliyor” etkinliğinin ardından 29 Mayıs 2014 tarihinde başlayan Şahmaran Camaltı resim atölye çalışmalarında katılımcıların özenle çalışarak ortaya çıkardığı sonuç ürünleri sergisinin Kent Müzesi Toplantı Salonu’nda konukların beğenisine sunulması ile başladı. Serginin geziminin ardından Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği üyelerinden Güneşin Aydemir ile Masal Çemberi’nde ilk olarak “Şahmaran’ın Sözü” ve “Yarısı İnsan Yarısı Yılan” belgeselleri konuklarla paylaşıldı. Belgesel gösterimlerinin ardından her masaldan bir kıssa bir hisse ile bu güne kadar gerçekleştirilmiş olan masal etkinlikleri özetlendi ve masalların şifrelerine dair ipuçları paylaşıldı. Güneşin Aydemir, Özcan Yüksek ile 1001 Gece Masalları ve Kent Ütopyaları”, Sezai Sarıoğlu ile “Ayna Korkusu, Mitoloji, Tarih, Gerçek Hayat ve Kent”, Hüseyin Çağlar İnce ve Kenan Özer ile “Masal Ekosistemleri Üzerine”, Ömer Gözükızıl ile “Çanakkale Kentinde Yaşamak ve Kırsalda Masal Aramak”, Ahmet Yazman ile “Sarıkız Efsanesi ve Anatanrıça Kültü”, Tacettin Toparlı ile “Kente Şahmarancı Geliyor” etkinliklerini gerçekleştirdiklerini Kent Müzesi’nde gerçekleştirilen bu her etkinlikte masallara ve hayata dair yeni çıkarımlar yapabildiklerine değindi. Yaz aylarında masal etkinliklerine 3 aylık bir ara vereceklerini söyleyen Güneşin Aydemir, Binbir Gece Masallarından “Harun Reşit ile Kör Dilenci” masalını da konuklar ile paylaştı. Masalın sonunda her masalın bir lanet olduğunu, lanetleri bozmak istiyorsak masalları anlatmamız gerektiğini, “Bana birisi hikaye anlattıysa, ben başkasına anlatmazsam o hikaye beni öldürür” diyerek özetledi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 25 Haziran 2014 Çarşamba saat 18.00’da Neşe Kaya ile “Çeyiz Sandığı” kent sohbeti gerçekleştirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir