Kent Müzesi’nde “İngiliz Mezarlığı” Konuşuldu

06 Aralık 2012

05 Aralık 2012 Çarşamba günü Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nin konuğu “İngiliz Mezarlığı” sohbet konusu ile Mimar N. Ali Hacıalioğlu oldu.

4 sene önce İngiliz Mezarlığı’nın restorasyon ve rölöve çalışmalarında yer alan N. Ali Hacıalioğlu, çalışmasına dair bilgileri konuklar ile paylaştı. Yer aldığı bu çalışma esnasında İngiliz Mezarlığı ile ilgili bir raporun da bulunduğunu söyleyen Hacıalioğlu Mezarlığın yeri, tarihçesi hakkında bilgileri paylaştı.

N. Ali Hacıalioğlu; “Mezarlık 1895’te tahsis edilen Calvert ailesinin mülklerinden biriymiş. Calvert ailesi tarafından Kırım Savaşı sırasında mezarlık olarak kullanılmak üzere donanma ve ordu ileri gelenlerine verildiğine dair bilgiler var. Yalnız bu bilgilere belgelerde rastlayamıyoruz. Mezarlık 1913 yılına kadar Calvert ailesi tarafından idare edilmiş.” dedi. Calvert ailesinin mezarlığın bakımında çok titiz davrandığını da ekleyen N. Ali Hacıalioğlu, sohbetine İngiliz Mezarlığı’ndan fotoğrafların gösterimi ile devam etti.

Sohbet, konuklar arasında yer alan Alaattin Saraç ve Kenan Çelik’in de katkıları ile zenginleşti.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 12 Aralık 2012 Çarşamba günü saat 18.00’da “Halk Bahçesi Üzerine Anılar” sohbet konusu ile Ünal Seçkin konuk olacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir