Kent Müzesi’nde “Kent ve Mimarlık” Konuşuldu

Kent Müzesi’nde “Kent ve Mimarlık” Konuşuldu
13 Haziran 2013

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde “Kentte Mimarlar” sergisinin ilk Çarşamba etkinliği gerçekleştirildi. 12 Haziran 2013 tarihinde Kent Müzesi’nin konuğu olan Keziban Şimşek “Kent ve Mimarlık” sohbet konusu ile kentin mimarlık tarihine değindi.

30 yıllık mimar olduğunu söyleyen Keziban Şimşek, kentteki mimarlık tarihinin çok yeni olduğuna söyledi. İşe ilk başladığı yıllarda kentte 4 kişi ile sınırlı mimar bürosu olduğunu söylerken, o yıllarda mimar kavramının tam olarak yerine oturmadığını, mühendisliğin bir alt kolu gibi anlaşıldığını ifade etti. Kentte mimarların örgütlenmesi içinde çalıştığını söyleyen Keziban Şimşek, Mimarlar Odası’nın ilk kuruluşunda görev aldığını, kurucu 3 mimardan biri olduğunun bilgisini paylaştı. Mezuniyet döneminde inşaat mühendislerin mimari projeler yarattığı bir dönem olarak mesleki çalışmalarını sıkıntıya uğrattığını ve mesleki tanınırlıklarının kabulü için çalıştıklarını söyleyen Keziban Şimşek, Mimarlar Odası faaliyetleri ile birlikte bu ayrımın farkındalığının oluştuğunu belirtti. Keziban Şimşek sohbetinde özeleştiri de yaparken, özellikle konut inşaatlarında kişisel ihtiyaç ve beklentilere bağlı tasarımlar yerine apartman ve sitelerin tasarımında müteahhitlere bağlı ihtiyaçların önceliği aldığı maliyetlerin çoğu zaman öncelendiği tasarımlar ile üretilen projeleri doğru bulmasa da günlük yaşamın bu şekilde biçimlendiğini ifade etti. Kadın mimar olarak binalara ve evin kullanımına bakışının farklı olduğunu ifade ederken, hızla değişen yaşam kültürünün de bina tasarımlarında önemli olduğunu fakat aynı günlük pratiğin öneminin günümüz mimarisinde gözetilmediğine değindi. Konukların katılımı ile devam eden sohbette ülke genelindeki mimari düzenlemelerden, kent özelindeki mimari yaklaşımlara kadar pek çok yasal düzenleme konuşuldu. Sohbet sonunda mimarların kentlerin tasarımdaki önemi vurgulanırken katılımcı süreçlerle kent içerisindeki kamusal alanların tartışılması ve tartışmalar sonucunda ortak olarak çıkan fikirlerin uygulanması gerekliliğine değinildi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 19 Haziran 2013 Çarşamba günü saat 18.00’da konuğu “Kent ve Mimarlık” sohbet konusu ile Bahattin Köylü olacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir