Kent Müzesi’nde Masal Günü Etkinleri Devam Ediyor

25 Aralık 2014

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde Buğday Derneği ve ÇAYEK ortaklığında 2014 senesi boyunca gerçekleştirilen masal günü etkinleri kaldığı yerden devam ediyor.

24 Aralık 2014 tarihinde Kent Müzesi’nin konuğu Ekim ayında yayın hayatına başlayan Magma Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Özcan Yüksek oldu. Binbir Gece Masalları üzerine yaptığı incelemeler ile sohbete katılan konuklara keyifli anlar yaşattı. Binbir Gece Masallarının başkahramanı Şehrazat’ın şehrin sırrını veren olduğunu ve masallarda kadının özgür olması gerektiğine yapılan vurgu ile sohbetine başladı. Masalların şifreleri olduğuna değinen Özcan Yüksek, 3, 7 gibi sayıların yanı sıra elma gibi sıkça kullanılan gizlerden de bahsetti. Masalların özgürlüğe yaptığı vurgunun altını çizerken “Masallar sınırlanmayı sevmez ama belli bir ölçüleri vardır” dedi.

Özcan Yüksek anonim bilginin ne denli değerli olduğuna değinirken edebiyatta küçümsenen bir alan olan masal diyarının aslen edebi metinlere altlık olacak pek çok öğeyi barındırdığını söyledi. Sohbete katılan konuklar ile 7 cüceler, sindirellanın kaybolan ayakkabısı, kötü kalpli üvey annelerin temsiliyetlerini de paylaştı. Vicdan kavramının günlük hayatta çokça kullanıldığı halde anlamsal net bir karşılığının olmadığını söyleyen Yüksek, Binbir Gece Masallarından “Kesilerek Öldürülen Kadın, 3 Elma ve Zenci Reyhan Öyküsü” masalını de konuklar ile paylaşarak vicdan kavramını bir masalla anlatabildiğine değindi.

Sohbet gökten düşen üç elmanın Kent Müzesi Toplantı Salonu’nu dolduran konuklar arasında paylaşılması ile sona erdi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 31 Aralık 2014 Çarşamba günü Kent Sohbeti gerçekleştirilmeyecektir. 7 Ocak 2015 tarihinde ise “Kentte Sokak Adlarında Yaşayanlar” sergisi ilk gün buluşması saat 18.00’da Eyüp Görgüler Süreli Sergi Salonu’nda gerçekleştirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir