Kent Müzesi’nde “Montrö ve Çanakkale” Konulu Konferans Gerçekleştirildi

19 Temmuz 2012

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde Atatürk’ün kente gelişinin 100. yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen konferans dizisinin beşincisi 18 Temmuz 2012 Çarşamba günü gerçekleştirildi.

Yrd. Doç. Dr. Mithat Atabay tarafından Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde “Montrö ve Çanakkale” konulu konferans gerçekleştirildi. 20 Temmuz 1936 tarihinde imzalanan Montrö Boğazlar sözleşmesinin detaylarını paylaşırken batı kamuoyunda Atatürk’ün Çanakkale’yi dördüncü kez kurtardığı anlaşma olarak görülen anlaşma sırasında görevde olan dönemin devlet adamlarının da isimlerini ve döneme dair anekdotları paylaştı. Montrö anlaşmasının esaslarından ziyade anlaşmanın imzalanmasından sonra Çanakkale’de yaşananları Cumhuriyet arşivlerinden edindiği belgeler ve bilgiler eşliğinde konferansında sundu. Dönemin Valisi Nizamettin Ataker ve Belediye Başkanı Osman Güler önderliğinde kurulan karşılama heyetlerinden bahsederken belediyenin gelen askerlere sigara, gazoz ve limonata temininden, Çanakkaleli kadınların tüfeklerin uçlarına bağladıkları eşarplardan bahsetti. Döneme ait pek çok fotoğraf ve gazete kupürünü paylaştı. Konferans, Mithat Bey’in konukların o dönemki Çanakkale’ye dair sorularına verdiği yanıtlar ile sona erdi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nin 25 Temmuz 2012 Çarşamba saat 18.00’da konuğu “Gençlik Anıları Üzerine Sohbet” başlığı Sayın Orhan Erşen olacaktır.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir