Kent Müzesi’nde Salih Zeki Ak ile “Kent ve Mimarlık” Konuşuldu

Kent Müzesi’nde Salih Zeki Ak ile “Kent ve Mimarlık” Konuşuldu
28 Haziran 2013

26 Haziran 2013 Çarşamba günü Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde kentin deneyimli mimarlarından Salih Zeki Ak’ın katılımıyla “Kent ve Mimarlık” konuşuldu.

“Kent ve Mimarlık” sohbet konusu ile Mimar Salih Zeki Ak, 50 senelik meslek yaşamında kentte tasarladığı binalardan ve mimarlık mesleğinin kent özelinde ve ülke genelinde kabul edilmesinin geçirdiği süreçleri paylaştı. Mesleğinin ilk yıllarında mimar ve mühendis kavramının birbiri ile karıştırıldığını ifade ederken mesleki ayrımların oturtulmasında kuruluşunda da görev aldığı Mimarlar Odası’nın önemine değindi. Kentin mimarisine de bakış atılan sohbette Salih Bey, kendi çizdiği binalarda dahil pek çok binayı kente yakıştıramadığını söyledi. Kent gündemini uzun süre meşgul eden Anafartalar Oteli’nin tasarımının kendisine ait olduğunu söylerken iş hanı olarak tasarlanan sonrasında otele dönüşen bu yapının orijinalinden farklı olarak bir asma kat ile katlarının arttırıldığını, yıkılması konusunda tartışmalara da onay verdiğine değindi. Kent meydanlarının önemine değinilen sohbette, fiziki olarak genişleyen kentin meydanının sadece İskele Meydanı ile sınırlı kalamayacağını, Yeni Kordon’daki yeni yapılanma ve Esenler mevkiinde Özgürlük Parkı ile birlikte kentlilerin yeni açık alanları meydan işlevinde kullanabileceği ifade edildi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 03 Temmuz 2013 Çarşamba saat 18.00’da “Kentsel Açık Mekanlar” sohbet konusu ile Arzu Başaran Uysal konuk olacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir