Kent Müzesi’nde “Süngercilik Anıları” Konuşuldu

21 Mayıs 2015

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde “Kentte Süngerciler” sergisi kapsamında etkinlikler devam ediyor. 20 Mayıs 2015 Çarşamba günü Kent Müzesi’nin konuğu “Süngercilik Anıları” sohbet konusu ile Ramazan Durgut oldu.

Ramazan Durgut, 1980 senesinden beri profesyonel olarak dalgıçlık yaptığını söyleyerek sohbetine başlarken süngerlerdeki hastalık nedeniyle boğazlarda yasaklanan sünger avcılığına hasret kaldıklarını belirtti. Süngercilik mesleğini severek yaptığını günümüzde ise bu mesleğin kaybolan meslekler konumuna gelmesini istemediğini söyledi. Süngerlerdeki bu hastalığın nedeninin denizlerdeki kirlilik olduğunu söylerken nedenlerinin araştırılarak tedavisinin yapılmasının gerekliliğinin altını çizdi. Dünyanın pek çok yerinde de batık gemiler için dalış yaptığını söyleyen Ramazan Bey gençlerin dalgıçlık mesleğine teşvik edilmesinin önemini dile getirdi. Dalgıçlık yaptığı sıralarda karşılaştığı zorlukları da anlatırken “Denizin altı balıkların dünyası sen onların dünyasında onlara saygı göstermek zorundasın” diyerek denizcilik kurallarına değindi. Sohbet sonunda Çanakkale Kent Müzesi’nde süngerciler sergisi ile pek çok kişinin süngercilik ile tanıştığını özellikle ‘Kentimizdeki Müzeleri Geziyoruz’ projesi kapsamında Müzeyi gezen çocukların süngerleri sadece bir çizgi film karakteri olmasının dışında da görebildikleri ifade edildi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 27 Mayıs 2015 Çarşamba 18.10 – 19.30 saatleri arasında Çanakkale Deniz Müzesi Konferans Salonu’nda Kadına Şiddet paneli gerçekleştirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir