Kent Müzesi’nde “Ütopyalar ve Mimarlık” Konuşuldu

02 Ağustos 2013

31 Temmuz 2013 Çarşamba akşamı saat 18:00’da Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde devam eden Kentte Mimarlar sergisi kapsamında Emel Özen Sınmaz’ın konuk olduğu “Ütopyalar ve Mimarlık” başlıklı kent sohbeti gerçekleştirildi.

Mimar Emel Özen Sınmaz ütopyanın tanımı üzerinden başladığı sohbette ütopyanın bir kavram olarak ortaya çıkışından günümüze edebiyat, felsefe hatta sinema gibi sanat dallarına konu olduğunun altını çizdi ve tarih içersinde ütopyanın Platon’dan günümüze kentsel tasarılar olarak çeşitli örneklerini paylaştı. İnsanın yaşamsal çevresini şekillendirme içgüdüsüyle birlikte en ideal olanı tasarlama ihtiyacı içine girdiğini belirten Emel Özen Sınmaz, ideal olanı tasarlarken esas alacağımız mimarlığın bir gereksinimi olarak bir yer arayışı içersine girildiğini ekledi. Kelime kökeni olarak Grekçede “olmayan” ve “olmayan yer” anlamına gelen ütopya insanın kendi için en ideal olanı arayışı içersindeki tasarılarını tanımlamak adına kullanılmıştır. Günümüzde sermayenin mimari destekle bir takım ütopyalar yaratma amacı içinde olduğuna değinen Sınmaz, günlük hayatımızda belki de eskiden ütopya olarak tanımlanabilecek yerlerde yaşadığımızı belirtti.

Konukların da katılımıyla şekillenen sohbette modern insanın karmaşık bir yapısı olduğuna ve bununla bağlantılı olarak herkesin farklı ütopya anlayışları ürettiğine değinildi. Teknolojik ilerlemelerle farklı boyutlara gelen ütopyanın günümüz insanına artık bir tür tükenmişlik hissi verdiği ve bunun üzerine modern insanın belki de eskiye dönüş anlamında tekrardan bahçeli evlerin hayalini kurmaya başlayacağından bahsedildi.

7 Ağustos 2013 Çarşamba günü için Ramazan Bayramı arifesi olması nedeni ile Çarşamba etkinliği planlanmadığı belirtilirken, Çanakkale Kent Müzesi’nin Bayram süresince birinci günü hariç her gün 10.00 – 19.00 saatleri arasında ziyarete açık olacağı duyuruldu.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir