Kent Müzesi’nde “Üzümün Halleri” Konuşuldu

04 Ekim 2013

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde devam eden “Kentte Üç Lezzet” süreli sergisi kapsamında konuk Hasan Açanal ile “Üzümün Halleri” başlıklı kent sohbeti gerçekleştirildi.

2 Ekim 2013 Çarşamba akşamı gerçekleşen sohbetin başlangıcında konuk Hasan Açanal üzümün en sevdiği meyve olduğunu ve ilk olarak bununla ilgili konuşuyor olmaktan duyduğu memnuniyeti belirtti. Hasan Açanal, üzümün bilinen en eski meyvelerden biri olduğuna ve üzümle ilgili arkeolojik buluntuların 60.000 yıl kadar öncesine gittiğine değindi. İnsanların üzümü 50.000 yıl kadar süre sadece yediğini ve muhtemelen de suyunu içtiğini sonradan ise üzümden şarap gibi bazı içkilerin de elde edilmeye başlandığını bildiğimizi dile getiren Açanal, Antik Çağ’da şarabın üzümün önüne geçerek bir keyif ürünü olarak karşımıza çıktığını belirtti. Orta Çağ’a gelindiğinde ise şarabın en yaygın biçimde kullanılır hale geldiğini, yıllar içinde bölgesine bağlı olarak çeşitlilik gösteren üzümlerden farklı şaraplar üretildiğini söyleyen Hasan Açanal, günümüzde dünya genelinde Cabernet, Sauvignon, Merlot ve Shiraz gibi kara üzümlerden oldukça iyi şarapların elde edildiğini belirtti. Çanakkale yöresinde ise Kuntra (karasakız), Vasilaki gibi üzümlerden şarap üretimi olduğunu ekledi.

Üzümden üretilen mamuller arasında rakı, şıra ve şeker öncesi bir tatlandırıcı madde olarak kullanılan üzüm pekmezinin önemli bir yeri olduğuna da değinen Hasan Açanal aynı zamanda Anadolu’nun farklı yerlerinde asma yaprağı ile yapılan sarmanın da bu toprakların bir başka güzel lezzeti olduğunun altını çizdi. Yine en nefis salata sosunun üzümün olmamış hali koruk suyu olduğuna değinen Hasan Açanal, Güneydoğu’da bir ara yemek olan koruğun Çanakkale de ise bir çeşit şerbet olarak tüketilerek yaz aylarında bizleri ferahlattığını söyledi. Açanal, mevsimi dışında da kurutularak tüketilebilen üzümü bu alanda en çok üreten ülkenin Türkiye olduğundan söz ederken bir başka üzüm mamulü olan sirkenin ise üzüm şirkesi ve şarap sirkesi olarak ikiye ayrıldığını ve salatalar başta olmak üzere çeşitli yemekler için mutfaklarımızda önemli bir yer tuttuğunu söyledi. Hasan Açanal’ın bilgilendirmelerinin ardından sohbet katılımcıların soruları ve paylaşımları ile sona erdi.

9 Ekim 2013 Çarşamba akşamı saat 18:00’de Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde yine devam eden süreli sergi “Kentte Üç Lezzet” kapsamında konuk Kenan Hüsmenoğlu ile “Peynir Helvası” konulu kent sohbeti gerçekleştirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir