Kent Müzesi’nde Yamyamlı Masal Anlatıldı

26 Ekim 2017

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde “Çanakkale’de Derlenen Masallar” etkinlik serisi devam ediyor. 25 Ekim 2017 Çarşamba günü derleyen ve kolaylaştırıcı Ömer Gözükızıl ile Çanakkale’de Derlenen Masallar etkinlik serisinin ikincisi gerçekleştirildi.

Etkinlikte okunan masal önceden Müze blog sayfasında yayınlanan Bayramiç Osmaniye Köyü’nden derlenen bir masal oldu. Blog sayfasında paylaşılan üç masalın da derledikleri yere ve anlatıcıya göre farklılık gösterdiğini söyleyen Ömer Gözükızıl, masalın ana kahramanının yamyam olduğunu, fakat anlatıcının cinsiyetine göre yamyamın cinsiyetinin de değiştiğini, masal anlatımlarında çevrenin etkisini böylece gözlemleyebileceklerini dile getirdi.

Masalın okunmasının ardından sohbete katılan konukların katkıları ile masal üzerine konuşmalar gerçekleştirildi. Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Uzmanı Doç. Dr. A. Zafer Atasoy masal hakkındaki görüşlerini paylaştı. Atasoy, “Kendi çocuklarıma bu masalı anlatmak istemezdim” diyerek masalın korku dolu detaylarının çocuk psikolojisini kötü etkileyebileceğini dile getirdi. Çocuğa verilen değerin altını çizerken yamyam dahi olsa çocuğa karşı sabırla yaklaşıldığına değindi. Masaldaki dini ve yerel motiflerin de varlığının altını çizdi. Psikolojik, sosyolojik açıların yanı sıra sohbete katılan konukların da kendi yaşanmışlıkları etrafında yorumladıkları masalın incelemesinin ardından sohbet, yapılan yorumların çözümlenerek Müze blog sayfasında paylaşılacağının duyurusu ile sona erdi.

Sohbet bitiminde Müze koordinatörü Cevat İnce, mesai bitiminin 17.30’a alınması nedeniyle yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi için 18:00 olan sohbet başlangıç saatinin 18:30’a alındığının duyurusunu yaptı. Kasım ayından itibaren sohbet saatlerinin 18:30 – 19:30 olarak değiştirilmiş olduğunun bilgisinin paylaşımı ile konuklar Müzeden ayrıldı.

İlgili masalı Kent Müzesi’nin blog sayfasından okuyabilirsiniz: canakkalekentmuzesi.blogspot.com.tr

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 1 Kasım 2017 Çarşamba saat 18:30’da Arkeoloji Müzesi ortaklığı ile Doç. Dr. Göksel Sazcı ile “Arkeoloji Sohbetleri; Maydos Kilisetepe Höyüğü” kent sohbeti gerçekleştirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir