Kent Müzesi’nde Yerel Tarih Kahramanları Konuşuldu

18 Aralık 2014

17 Aralık 2014 Çarşamba günü Kent Müzesi Toplantı Salonu’nda TRT’de yayınlanan “Yerel Tarih Kahramanları” belgeseli gösterimi ve belgeselin ardından sohbet gerçekleştirildi.

20 senedir çalışmalar sürdüren Çanakkale Yerel Tarih Grubu üyelerinin yer aldığı belgeselde üyelerin yerel tarih hakkındaki fikirleri, hayata geçirdikleri ve tasarladıkları projeleri paylaşıldı. Tarih yazımında “kesin” sayılan resmi tarihin sadece iktidar sahiplerini içerdiğinin tarihin asıl öznesi olaylardan etkilenen, gözlemleyen, olayları yaşayan kişilerin göz ardı edildiğinin altının çizildiği belgeselde yerel tarih savunucularının bu tarihlerin peşinde olduğu vurgusu yapıldı. Belgeselde yerel tarih grubu üyeleri, 2000 yılında gerçekleştirilen Çantalar Elimizde sergi sürecinde karşılaştıkları bilgileri paylaşırken öğretmenlerin duygu dolu anlarına tanıklık ettiklerini de belirttiler. Yerel tarihi bilmenin, benimsemenin, bilmek istemenin kentle olan bağı sağlamlaştıracağı da ifade edildi. Belgeselin ardından belgeselde de yer alan Kent Müzesi koordinatörü Cevat İnce ve Ali Hacıalioğlu sürece dahil olma serüvenlerini paylaştı. Düşündükleri projelerin pek çoğunu gerçekleştirme imkanı bulmalarının yanında bir çoğunun da tasarı olarak kaldığını daha geniş katılımlar ile çalışmalarına devam etmeyi önemsediklerini belirttiler. Göz önünde olan projeler Arkeoloji Buluşması, Sokak Adlarında Yaşayanların yanı sıra Şeffaf Beygir Film Festivali gibi unutulmuş ama aslen büyük önem taşıyan projelerden de bahsedildi. Çanakkale Belediyesi’nin desteklerini de hatırlatan Ali Hacıalioğlu, bu desteklerin belediyeye pek çok ödül kazandırdığına da değindi. Çanakkale’nin Tarihi Kentler Birliği’nin kurucu kentleri arasında yer aldığını bunun nedeninin de yerel tarih grubu üyelerinin girişimleri olduğunu söyledi. Şimdilerde yorgun, geri çekilmiş gibi görünen yerel tarih grubu üyelerinin fikirlerini üretmeye devam ettiklerini, bir teşvikle yine çalışmalar gerçekleştirebileceklerine değinildi. Ocak ayında açılacak olan Sokak Adlarında Yaşayanlar sergisi ile birlikte daha önce gerçekleştirilen ve kitabı basılan projenin üzerine yeni eklemeler yapılabileceği böylece kitabın geliştirilebileceği bu konuda da serginin paralelinde Çarşamba sohbetleri gerçekleştirileceği duyurusu yapıldı.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 24 Aralık 2014 Çarşamba saat 18.00’da Özcan Yüksek ile “Masal Günleri” sohbeti gerçekleştirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir