Kent Müzesi’ndeki Müzik Dinletisi İlgi Gördü

09 Mayıs 2013

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde analog müziğin günümüz dijital müziğine nasıl üstün geldiğine bir kez daha tanıklık edildi. 08 Mayıs Çarşamba günü Kent Müzesi’nin konuğu kurma kolunu kurarken geçmişe giden, kıymetinden kimselere elletmeyip onu narin bir çiçek gibi koruyan Yılmaz Biçer oldu.

“Gramofondan Müzik” isimli müzik dinletisinde Yılmaz Biçer’in doyumsuz sohbetinin yanı sıra üzerine titrediği gramofonundan Müzeyyen Senar ezgileri Kent Müzesi’nde yankılandı. Türk Müziğinin yaşayan en büyük çınarı Müzeyyen Senar’ın kişisel hayatından anekdotlarla süslenen dinletide Yılmaz Biçer’in itinayla sakladığı taş plaklar dinlendi. Konukların kendilerini başka diyarlarda hissetmesine vesile olan dinletide Türk Müziği’nin nefis ezgileri ve onları süsleyen manidar sözleri gramofonda en ince nüanslarına kadar hissedilirken, taş plakların kendisine has kayıt özelliği olarak seslerdeki titreşimler bile konuklar tarafından duyuldu. Sohbet eşliğinde de devam eden dinleti, Yılmaz Biçer ile müzik dinletilerinin devamının gelmesi temennisi ile sona erdi. Müzik dinletisinden bir kesite Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi facebook sayfasından (www.facebook.com/canakkalekentmuzesi.arsivi) ulaşabilirsiniz.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 15 Mayıs 2013 Çarşamba günü Eray Öksüzoğlu’nun yönetmenliğini yaptığı “Terk Edilmiş Çanakkale” belgesel gösterimi gerçekleştirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir