Kente Şahmarancı Geldi

30 Mayıs 2014

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde ÇAYEK ve Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ortaklığında gerçekleştirilen masal söyleşileri devam ediyor. 28 Mayıs 2014 Çarşamba günü Kent Müzesi’nin konuğu “Kente Şahmarancı Geliyor” sohbet konusu ile Tacettin Toparlı oldu.

Mardin halkı tarafından Ebu Burak olarak bilinen ve kendisinin de öyle tanınmak istediğini söyleyen Tacettin Bey, küçüklük merakı olarak başladığı cam altı Şahmaran işini konuklara tanıttı. Önceleri taşlar üzerine işlenen bu Şahmaran figürünün sonraları camlara işlendiğini, 35 senedir uğraştığı bu işte yaptığı hiçbir ürünün birbirinin aynısı olmadığını söyledi. Birbirinin aynı olan tüm formların, birbirinden farklılıklar içermesi dünyadaki insanlar ile benzerlik gösterdiğini ifade etti. İçimizdeki çocuğu uyandırma isteğine karşı koyamayarak memleketi Mardin’de büyüklere de masallar anlattığını aynı zamanda bir masalcı olduğunu da sözlerine ekledi. Şahmaran hikayesini konuklar ile paylaşan Tacettin Bey, 3 arkadaşın nankörlük, açgözlülük ile başlayan hikayesinin yine nankörlük ve açgözlülük sebebiyle Şahmaran’ın ölümü ile sonuçlandığını belirtti. Şahmaran’ın “İnsanoğlu nankördür, küçücük menfaati için başkalarının zararına razı olur” sözünün altını çizdi. Konukların da sorularına verilen cevaplar ile devam eden etkinlikte 29 Mayıs 2014 Perşembe günü Çarşamba etkinliğinin devamı olarak Kent Müzesi Toplantı Salonu’nda Şahmaran Camaltı Resmi Atölyesi’nde 13.30’da erişkinler ile 16.00’da ise çocuklar ile Şahmaran Cam Altı resim yapımı, saat 18.00’da ise “Şahmaran’ın Sözü” ve “Yarısı İnsan Yarısı Yılan” isimli iki kısa film gösterimi gerçekleştirileceğinin haberi verildi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 4 Haziran 2014 Çarşamba saat 18.00’da “Bir Sobacının Anıları” sohbet konusu ile Ahmet Demir konuk olacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir