“Kentimizdeki Müzeleri Geziyoruz” Proje Süreci Değerlendirildi

30 Haziran 2011

29 Haziran 2011 Çarşamba akşamı Kent Müzesinde “Kentimizdeki Müzeleri Geziyoruz” proje sürecinin değerlendirildiği akşamda Kent Müzesi proje yürütücüsü Macide Aksu tarafından proje süreçleri anlatıldı.

İlköğretim birinci kademe 3. sınıf öğrencilerinin Kentteki Müzeler ile tanışmalarını sağlamak, müzelerin yalnızca özel günlerde değil her gün gezilebilen ve her gezildiğinde farklı şeyin keşfedileceği mekanlar olduğunu görmelerini hedefleyen projenin tasarım ve uygulama süreçleri değerlendirildi. Bir yıl önce tasarlanan proje Çanakkale Kent Müzesi koordinesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Çanakkale Belediyesi Kültür Birimi, Arkeoloji Müzesi ve Deniz Müzesi ortaklığı ile planlanarak hayata geçirildi ve ilk olarak kentten 3 okulun katılımı ile gerçekleşti. 2010 yılı tecrübesi ile bu yıl yenilenen proje 17 ilköğretim okulundan 1083 öğrencinin katılımı ile 30 Mart – 14 Haziran 2011 tarihleri arasında gerçekleşti. Müze gezilerinde Çanakkale 18 Mart üniversitesi Sınıf öğretmenliği ve İngilizce öğretmenliği bölümünden 22 öğrenci eşlik etti.

Kent Müzesince çocuklar için hazırlanan gezi rehber kitapçığı ve gezi planı okullar ziyaret edilerek öğretmenlere tanıtıldı ve gezi planları hazırlandı. Hazırlanan takvime uygun olarak her gün 3.sınıf öğrencilerinden bir şube, sınıf öğretmenlerinin nezaretinde okuldan araç ile alınarak müzeler gezdirildi. Gezilere Kent Müzesi ile başlandı. Müze gezisi sırasında uzmanların yardımı ile “Kentimizdeki Müzeleri Geziyoruz” kitapçıkları dolduruldu. Kent Müzesinin ardından Deniz Müzesine geçildi. Müze gezileri Deniz Müzesi personelinin yardımları ve destekleri ile devam etti. Geziler esnasında Deniz Müzesinin ziyarete kapalı olduğu Perşembe günlerinde programa ara verilmeden özel olarak proje için müze kapıları öğrencilere açıldı. Çanakkale Belediyesi Kültür Birimi tarafından hazırlanan kumanyalar Deniz Müzesi gezisi esnasında öğrencilere ikram edildi. Öğlen arasında verilen yemek araları ve Deniz Müzesinin açık alanı çocukların serbest oyunlar oynadığı mekana dönüştü. Sonrasında Arkeoloji Müzesi gezildi. Arkeoloji Müzesi işlerin yoğunluğu nedeniyle eksik olan personele rağmen kapılarını büyük bir güvenle bize açarak projemize katkıda bulundular. Kitapçıkların ilgili bölümleri müzelerde dolduruldu.

Bu proje ile Çanakkale, Türkiye’de yine bir ilki gerçekleştirerek kentte yer alan tüm ilköğretim 3. Sınıf öğrencileri ile kentin müzelerini tanıştırdı ve Kent Müzesi koordinesinde gerçekleştirilen proje kapsamında yalnız bir müzenin etkinliği olmaktan daha öte tüm müzelerin ortak iş yapma yeteneklerinin de geliştiği ortak bir deneyim olduğu değerlendirmesi yapıldı. Ayrıca gecede kitapçıklar üzerinden yapılan istatiki değerlendirme sonuçları da masaya yatırıldı ve projeye katılan öğrenciler ile yapılan çalışmanın başarı ile tamamlandığı görüldü. Projeyi tamamlayan Kent Müzesi gelecek senelerde de projenin devamlılığı için ön hazırlıklarına başladığı belirtildi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi “Kentte Düğün I” süreli sergisinin ilk gün buluşmasını 1 Temmuz 2011 akşamı Saat 18.00’de Eyüp Görgüler Süreli Sergi Salonunda gerçekleştirilecektir. Serginin ilk Çarşamba etkinliğinde ise 6 Temmuz 2011 Çarşamba akşamı “Kent ve Türkmenler” sohbet konusu ile Sayın Uygun Uyanık olacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir