Kentimizdeki Müzeleri Geziyoruz Projesi Devam Ediyor

22 Mart 2013

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi koordinesinde bu sene dördüncüsü gerçekleştirilen “Kentimizdeki Müzeleri Geziyoruz” projesinin ilk haftasında 124 öğrenci Kent merkezinde yer alan Müzeler ile tanıştı.

Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Çanakkale Deniz Müzesi Komutanlığı, Çanakkale Arkeoloji Müzesi ortaklığında, Çanakkale Belediyesi Kültür birimi lojistik destekleri ve Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nin koordinesinde gerçekleştirilen proje bu sene Cevat Paşa İlköğretim Okulu ve Onsekiz Mart İlköğretim okulu ile başladı.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nden yapılan açıklamada ilköğretim birinci kademe 3. sınıf öğrencileri ile Kentimizdeki Müzeleri tanıştırmak, müzelerin ortak yön ve farklılıklarını tespit etmek ve eğitim kurumu olarak müzeleri kullanım alışkanlığı kazandırmak amacıyla gerçekleştirilen proje ile birlikte kentimizdeki bütün ilköğretim okullarının 3. sınıflarının Müzeleri gezeceği belirtildi.

Kentimizdeki Müzeleri Geziyoruz projesinin gezi güzergahı ise şöyle; “Okullarından araç ile alınacak olan öğrencilerin ilk durağı Kent Müzesi olacak. Geziler Kent Müzesi koordinesinde ve Kent Müzesi uzmanlarının rehberliğinde gerçekleştirilecek. Öğrencilere Kent Müzesi tarafından hazırlanan Kentimizdeki Müzeleri Geziyoruz kitapçıkları dağıtılacak ve bilgilendirmelerin sonrasında kitapçıkları doldurulmaları istenecek. Kent Müzesi gezisinin ardından Deniz Müzesi’ne intikal edecek olan öğrenciler Müzeyi gezdikten sonra öğle arasını da burada geçirecek ve Çanakkale Belediyesi tarafından tahsis edilen kumanyalar ile öğle yemeklerini yiyecekler. Deniz Müzesi gezisinin ardından araçla Arkeoloji Müzesi’ne götürülecek olan çocuklar, obje bulmaya yönelik hazine avı oyunlarının oynanması, Müzeler hakkında bilgilerin alınmasının ardından yine araçla okullarına bırakılacaklar.”

31 Mayıs 2013 tarihine kadar devam edecek olan proje ile birlikte 1144 öğrenci kentteki Müzeleri gezmiş olacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir