“Kentte Bebekli Evler” Sergisinin Son Çarşamba Etkinliği Gerçekleşti

03 Mayıs 2012

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivinde “Kentte Bebekli Evler” sergisinin son Çarşamba etkinliği 2 Mayıs 2012 tarihinde gerçekleştirildi.

“Fotoğraflar ile Bebekli Evler Civarı, İskele Meydanı ve Kordon” isimli slayt gösterisinin konuklar ile paylaşıldığı akşamda, kentin değişen yüzü incelendi. Kentte tanıdık mekanların değişimleri, yok olmuş mekanların varlıklarının da görüldüğü slayt gösterisini izleyen konuklar tarafından eski- yeni karşılaştırması yapıldı. Kentin son dönemlerde değişen yüzüne dair düşüncelerinin de paylaşıldığı sohbette, konuklar arasında yer alan Mimar Akın Baran, “Çanakkale’ye ait pek çok kartpostalın dünyada ve ülkenin çeşitli şehirlerinde, müzayedelerde satıldığını, buna dair bir bütçe hazırlanmasının gerekli olduğunu, gerekirse Kent Müzesinin ziyaretçilerinden sadece bu amaç için bağış toplamasının gerektiğini, Çanakkale kartpostallarının yerinin Kent Müzesi olduğunu, Kent tarihine ışık tutacak kartpostalların Müzeye kazandırılması için sivil inisiyatifin de görev alabileceğini belirtti. Slayt gösterisinin sonunda kentteki değişimlerde konuşuldu. Konuklar arasında yer alan Yerel Gündem 21 çalışmaları sırasında İskele Meydanı ve Kordon boyu düzenleme kurulu kolaylaştırıcısı olan Ekrem Tufan; son günlerde çalışmaları devam eden Kordon Boyu ve İskele Meydanının geçmişte yapılan çalışmalarına dair bilgilerin paylaşılmasına yönelik isteklerin olduğunu, yapılacak değişimler öncesinde bir bilgilendirme toplantısı yapılması ve kentin tüm aktörlerinin olaya tekrar dahil edilerek yeni müzakere süreçleri oluşturmasının önemine dikkat çekti. Sohbet sonunda etkinliğe katılan konuklar tarafından slayt gösterisi esnasında karşılaşılan ve keşkeler ile başlayan cümlelerin bundan sonra daha az kurulması için kentin fiziki kimliğine böylesine yapılan müdahalelerin katılımcı süreçler ile tartışılması gerektiğine vurgu yapıldı.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivinde 09 Mayıs 2012 Çarşamba günü “Kentte Deniz Ulaşımı I” süreli sergisinin ilk gün buluşması saat 18.00’da Eyüp Görgüler Süreli Sergi Salonu’nda gerçekleştirilecektir. 04 Temmuz 2012 tarihine kadar açık kalacak olan sergi, Pazartesi günleri hariç her gün 10.00 ? 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir