“Kentte Bir Başkan Reşat Tabak” Sergisi Açıldı

21 Mart 2013

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi Toplantı Salonu’nda “Kentte Bir Başkan Reşat Tabak” süreli sergisi ilk gün buluşması gerçekleştirildi.

24 Mart 1925 doğumlu Reşat Tabak’ın doğumundan 88 yıl sonraya denk gelen bu ay, “20 Mart 2013” Çarşamba günü saat 18.00’da gerçekleştirilen sergi ilk gün buluşmasına Çanakkale Belediye Başkan vekili Celal Karakaş’ın yanı sıra pek çok davetli katıldı.

Sergi, Reşat Tabak’ın kızı Nihal Yıldız’ın yazdığı, yayın yönetmenliğini damadı Salahattin Yıldız’ın yaptığı “Bir Şehir, Bir Başkan Reşat Tabak ve Çanakkale” kitabındaki bilgiler kullanılarak Salahattin Yıldız koordinesinde, Blagoy Toprakidis’in tasarımları ile oluşturuldu. 1980 yılları arasında 3 dönem Çanakkale Belediye başkanlığı yapmış Reşat Tabak’ın dostlarının hatıralarında kalanlarının yer aldığı sergi, kızı Nalan Bilge’nin Kent Müzesi’ne bağışladıklarının yanı sıra sergi süresince sergilenmek için verdiği objeler ile de zenginleşti. Sergi ilk gün buluşmasında, Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi koordinatörü Cevat İnce, serginin hazırlanarak kentli ile paylaşımları için Nihal Yıldız, Nalan Bilge ve Salahattin Yıldız’a teşekkür etti. Cevat İnce’nin konuşmasının ardından Belediye Başkan vekili Celal Karakaş ise “efsane başkan olarak anılan Reşat ağabeyimizin ardından bu denli önemli çalışmaların yapılması çok güzel, kızlarını ve damadını tebrik ediyorum. Umalım da bizim evlatlarımız onlar gibi olsun” dedi. Konuşmaların ardından Nihal Yıldız ve Salahattin Yıldız sergi ile ilgili duygularını ve sergi sürecini konuklar ile paylaştılar. Sergi ilk gün buluşmasında Nihal Yıldız babası için yazdığı kitabı da konuklar için imzaladı.

Sergi, 20 Nisan 2013 tarihine kadar açık kalacak olup Pazartesi günleri hariç her gün 31 Mart’a kadar 09.00 ? 17.00, 01 Nisan 2013 tarihinden itibaren 10.00 ? 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 27 Mart 2013 Çarşamba saat 18.00’da “Merhum Belediye Başkanı Reşat Tabak’ın Anıları Üzerine Sohbet” gerçekleştirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir