“Kentte Calvert Ailesi” Sergisi İlk Gün Buluşması Gerçekleştirildi

“Kentte Calvert Ailesi” Sergisi İlk Gün Buluşması Gerçekleştirildi
15 Kasım 2012

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 25. süreli sergi “Kentte Calvert Ailesi” ilk gün buluşması gerçekleştirildi.

14 Kasım 2012 Çarşamba günü Kent Müzesi Eyüp Görgüler Süreli Sergi Salonu’nda gerçekleştirilen “Kentte Calvert Ailesi” sergisi ilk gün buluşmasında açılış konuşması yapan Kent Müzesi koordinatörü Cevat İnce; “Kentin son 300 yılında yalnızca fiziki tarihine değil kültür tarihine de etki eden, sahip oldukları mekanların günümüzün en gözde mekanları olması gerekirken yitirdiğimiz Calvert ailesinin yer aldığı sergiyi sizlerle paylaşıyoruz. Sergide yer alan fotoğraflar Müze kütüphanesinde yer alan yayınlardan ve arşivde yer alan albümlerden kullanıldı.” dedi.

İnce konuşmasını serginin kolaylaştırıcılığını yapan Mimar İsmail Erten ile birlikte katkıları için Doç. Dr. Rüstem Aslan’a, Yrd. Doç Dr. Mithat Atabay’a, Şahabettin Kalfa’ya, N. Ali Hacıalioğlu’na ve İbrahim Aksu’ya teşekkürlerini sunarak sona erdirdi.

Açılış konuşmasının ardından Sergi kolaylaştırıcısı İsmail Erten, sergi hakkında bir konuşma yaptı. “Modernleşmeyi kente ilk taşıyan ailenin kentte pek çok şeyin ilkini gerçekleştirdiğini ve özellikle bu gün yalnızca fotoğraflardan görebildiğimiz Calvert Konağına mimari detayları ile bakıldığında kentin değil bölgenin en önemli yapısı olabilecek karakterde olduğunu ifade etti ve bu konağın bir şekilde kentte yeniden aile ile birlikte ifadelendirilmesi gerekliliğine vurgu yaptı. Serginin danışmanlığını yapan Rüstem Aslan ise “Halk Bahçesi’nin bir köşesinde Calvertler ile ilgili bir plaket ile dahi anılmasını önemsiyorum. Hem kent hem de Troia kazıları için Calvert ailesinin önemi büyük, belki Calvert ailesi Schliemann’ı yönlendirmese idi biz Troia’yı, Hisarlık Tepe olarak bilecektik.” dedi. Sergi ilk gün buluşmasına katılan konuklar, ailenin kent için önemini irdelerken bu denli önemli bir ailenin kentte anılarını yaşatan bir izin olmamasının da üzüntüsünü yaşadıklarını ifade ettiler. Kent Müzesinin öncülüğünü yaptığı Calvert ailesinin anımsanmasına dair adımların bundan sonra da kentin gündemine alınması temennileri ile buluşma sona erdi. 09 Ocak 2013 tarihine kadar açık kalacak olan sergi, Pazartesi günleri hariç her gün 09.00 ? 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nin 21 Kasım 2012 Çarşamba günü saat 18.00’da konuğu Troia ve Calvert Ailesi başlıklı sohbet konusu ile Doç. Dr. Rüstem Aslan olacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir