‘Kentte Mimarlar’ Sergisi İlk Gün Buluşması Gerçekleşti

‘Kentte Mimarlar’ Sergisi İlk Gün Buluşması Gerçekleşti
07 Haziran 2013

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde “Kentte Mimarlar” sergisi ilk gün buluşması 05 Haziran 2013 tarihinde gerçekleştirildi.

Çanakkale Mimarlar Odası kurumsal katkılarının yanı sıra Mimar Sevil Ural ile Mimar N. Ali Hacıalioğlu’nun kişisel arşiv paylaşımları ile oluşan “Kentte Mimarlar” sergisi ilk gün buluşmasında, serginin sürecini paylaşan Kent Müzesi koordinatörü Cevat İnce, sergi sürecinde sergiye destek veren tüm mimarlara da teşekkür etti. İnce; “Sergi hazırlık sürecinde, kentin fiziki gelişimini etkileyen mimarların kentte örgütlenmelerinin, çok yakın tarihte, önemli bir emek ve mücadelenin sonunda oluştuğuna tanık olduk. Buna paralel olarak sergi ilk gün buluşmasının ülke gündemindeki “Taksim Gezi Parkı Direnişi” ile aynı tarihlere denk gelmesi ile de kentlerin fiziksel biçimlenmesinin önemli aktörleri mimarların katılımcı süreçlerde demokratik ortamların önünü açan önemli rollerini bir kez daha hatırlamamıza aracı oldu.”dedi. İlk gün buluşmasına katılan konuların katılımı ile başlayan sohbette ise konuklar Anafartalar Oteli’nin yıkılma kararı sürecinde gelinen noktada da kent ve uzmanlar tarafından konunun yeteri kadar tartışılmadan kararın son şeklini alması gibi konularda toplumsal duyarlılığın açığa çıkmasında mimarlara çok iş düştüğü konusuna vurgu yapıldı. Sergi ilk gün buluşması, sergi süresince oluşacak çarşamba sohbetleri içinde atölyeler oluşturularak mimarların ve Kentte mimarlığın konuşulması önermesi ile sona erdi. Kentte Mimarlar sergisi 04 Eylül 2013 tarihine kadar açık kalacak olup 31 Ağustos 2013 tarihine kadar 10.00 ? 19.00, 01 Eylül 2013 tarihinden itibaren 09.00 ? 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 12 Haziran 2013 Çarşamba günü saat 18.00’da “Kent ve Mimarlık” sohbet konusu ile Keziban Şimşek konuk olacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir