Kentte Orkestralar: Mustafa Yıldırım El, Kent Müzesi’nin Konuğu Oldu

05 Kasım 2015

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde devam eden süreli sergi “Kentte Orkestralar II, Müzik Grupları” paralelinde gerçekleştirilen etkinlikler devam ediyor.

4 Kasım 2015 Çarşamba günü Kent Müzesi’nin konuğu Mustafa Yıldırım El oldu. Canlı performansı ve sohbeti ile Mustafa Yıldırım El, ilk olarak müziğe karşı ilgisinin çocukluk yıllarından geldiğini dile getirdi. Annesinden çocukluğunda radyonun sesini açması ile ağlamasının kesildiğine dair anıları dinlediğini, babaannesinin teşvikleri ile bir süre piyano öğrenmeye merak sardığını ilk gençlik dönemlerinde ise Kaya Sunar’dan gitar dersi aldığını söyledi. Gitar kursu sırasında metal müziğe ilgi duyduğunu, klasik gitar akorlarını bile metal tadında bastığı için yaşadığı güçlüklere değindi. Çanakkale’de yer alan pek çok grupta gitarist olarak yer aldığını söyleyen Mustafa Yıldırım El, kısa sohbetin ardından canlı performansı ile akşama katılan konuklara hoş anlar yaşattı. Annesi için çaldığı şarkının yanı sıra klasikleşmiş ve popüler şarkılara da yer verirken Fransızca bir şarkı da seslendirdi. Sohbet ve canlı performans Mustafa Bey’in kendisinden yaşça büyük meslektaşlarının anılarında paylaştığı “Müzik İzmir Marşı ile sona ererdi, İzmir Marşı’nı çaldığımız zaman konuklar bizden başka şarkı isteyemezdi.” sözlerine atıfta bulunarak İzmir Marşı ile sona erdi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 11 Kasım 2015 Çarşamba saat 18.00’da Kaya Sunar ile “Kentte Orkestralar Üzerine” isimli sohbet gerçekleştirilecektir.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir