Kentte Sanat, Kampüste Sanat’ta Keman Eğitimi Konuşuldu

08 Mart 2013

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Devlet Konservatuarı Öğretim Görevlisi Barış Karabulut üniversite radyosu Kampüs FM’de Muteber Yüğnük’ün hazırlayıp sunduğu Kentte Sanat Kampüste Sanat programına konuk oldu.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Devlet Konservatuarı, Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı, Almanya Çek Cumhuriyeti ve Avusturya’da ki üniversitelerin müzik bölümlerinin katılımlarıyla bir Erasmus Projesi gerçekleştirdiklerini belirten Karabulut, projenin ressam Tiepolo’nun “Sınırsız Sanat” adlı eseri üzerinden yapılan müzik, dans, edebiyat ve tiyatronun birleştiği bir içeriğe sahip olduğunu söyledi.

Keman eğitiminin meşakkatli bir süreç içerdiğini belirten Karabulut, bu eğitim süresince uygulanan gam ve etüt denilen çalışmaların gerçekten sabır gerektirdiğini vurguladı. Güzel keman çalan kişinin, iyi bir keman eğitimi de verebileceği yanılgısına değinen Barış Karabulut, “Kemanı güzel çalıyor demek, keman eğitiminde de aynı başarıyı sağlar anlamına gelmez.” diyerek sözlerine devam etti.

Keman çalarken can alıcı noktanın, rahatlık ve yüreğinizden geçen duygunun hiçbir engele takılmadan ifade edilmesi olduğunu belirten Karabulut, kemanın insan anatomisiyle çok örtüşmeyen bir yapıya sahip, kolu ve kol kaslarını yoran bir çalgı aleti olduğunu de sözlerine ekledi.

Mayıs ayı içerisinde çeşitli konserler vermeyi amaçladıklarını söyleyen Barış Karabulut, Vivaldi’nin “Dört Mevsim” adlı eserinden “Kış” adlı konçertosunu Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümü’nün Anabilim Dalı Orkestrası (Çanakkale Akademik Oda Orkestrası) ile beraber bu konser için hazırlık yaptıklarını ifade etti.

Çanakkale’de daha büyük ve daha çok sanat merkezinin bulunması gerektiğini dile getiren Barış Karabulut, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin mekân bakımından bu anlamda şehre hizmet ettiğini de söyledi.

Çanakkale’nin hem sanatçı anlamında hem de sanatı takip eden dinleyici ve izleyici kavramları bakımından büyük bir potansiyeli olduğunu vurgulayan Karabulut, sanata adanmış kültür merkezlerinin Çanakkale’ye de inşa edilmesinin gerekliliğine değindi.

[kampusfm.comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir