“Kentte Süngerciler” Sergisi Kapsamında Çarşamba Sohbetleri Devam Ediyor

09 Nisan 2015

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde devam eden süreli sergi “Kentte Süngerciler” sergisi kapsamında gerçekleştirilen Çarşamba sohbetleri devam ediyor.

8 Nisan 2015 Çarşamba günü Kent Müzesi’nin konuğu “Süngercilik Üzerine Anılar” sohbet konusu ile Turgay Zeybekoğlu oldu. Serginin oluşum sürecinde de katkı veren Turgay Zeybekoğlu sohbetine mesleğe 18 – 19 yaşlarında dalgıçlıkla başladığını süngerciliği Adalı Rumlardan öğrendiklerini anlatarak başladı. En değerli süngerlerin Saros mevkinden çıkan süngerler olduğunu söyleyen konuk Türklerden Yunanlara sonrasında da Fransızlara kadar giden bir sünger ticaret ağının olduğunu Türkler olarak süngeri iyi değerlendiremediğimizin altını çizdi. Uzay sanayi dahil pek çok alanda kullanabilen süngerin doğanın kirlenmesi ile paralel olarak kirlenmesinin gerçekleştiğini üzülerek belirtti. Boğazlarda süngerciliğin yasaklanmasının ülke ekonomisi açısından zarar teşkil ettiğini söyleyen Turgay Bey devletin yasağın aksine süngerciliği desteklemesi ile süngerciliğin gelişebileceğini belirtti. Devletin kredi, yer gibi imkanlar vermesi ile sünger yetiştiriciliğinin artabileceğini böylece gençlerinde iş kolu olarak benimsemesinin sağlanacağını söyledi. Basınç odalarının yaygınlaşması ile birlikte de vurgun yeme oranlarının azalacağını söyledi. Süngerciliğe dair anılarını da paylaşan Turgay Zeybekoğlu, geç değerlendirilen bir parça diye tanımladığı süngerlerin üretimini gerçekleştirmek için çabaladıklarını sözlerine ekledi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 15 Nisan 2015 Çarşamba saat 18.00’da Zerrin İner ile “Sanat Tarihi veya Sanat Açısından Mitoloji, Masal Konuları, Simgelerin Kökeni” isimli sohbet gerçekleştirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir