“Kentte Süngerciler” Süreli Sergisi İlk Gün Buluşması Gerçekleşti

12 Mart 2015

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 11 Mart 2015 Çarşamba günü “Kentte Süngerciler” süreli sergisi ilk gün buluşması gerçekleştirildi.

11 Mart 2015 Çarşamba günü saat 18.00’da Kent Müzesi Eyüp Görgüler Süreli Sergi Salonu’nda gerçekleştirilen süreli sergi ilk gün buluşmasında konuklara sergiyi tanıtan Müze koordinatörü Cevat İnce; “Kentte Süngerciler sergisi ile denizden çıkardıkları süngerlerin yanı sıra sualtına gizlenmiş efsaneleri ve denizlere gömülü tarihi gün yüzü ile buluşturan eski süngercileri hatırlatmayı amaçladık. Kentte süngerciliğin dünü ve bugününe bakarak süngerciliğin geleceği için bir farkındalık oluşturmak amacı ile Süngercilerimizi ve Denizcilerimizi Yaşatma Derneği (SÜNDEYDER) ile koordine edilerek oluşturduğumuz sergide katkıları için serginin kolaylaştırıcısı SÜNDEYDER başkanı Mehmet Celaleddin Sarıdal’a, serginin oluşması için anıları ve kişisel arşivleri ile destek verenlere teşekkür ederiz. 3 ay boyunca sergilenecek olan sergi Kent Müzesi’nin Kentimizdeki Müzeleri Geziyoruz projesinin gerçekleşeceği tarihlerde yer alacak. Sergi çocuklara; Sünger Bob’un gerçek olabileceği ihtimalini düşündürtürken çocukları sünger ile edecekleri temaslar ile süngerler ile sünger ve süngercilik ile tanıştırmayı hedefledi.” dedi.

Cevat İnce’nin sergiye dair bilgilendirmelerinin ardından serginin kolaylaştırıcısı Mehmet Celaleddin Sarıdal sergi ile gençleri süngercilik ile tanıştırmayı hedeflediklerini, süngerciliğin bir uğraş olarak gençlerin hayatında yer alması gerektiğini dile getirdi. Sergide röportajların ve fotoğrafların yanı sıra süngerlerin de sergileniyor olması sergi ilk gün buluşmasına katılan konukların ilgisini çekerken Sarıdal, süngerler hakkında konukları bilgilendirdi.

Bilgilendirmelerin ve sergi geziminin ardından süreli sergi ilk gün buluşması sona erdi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 18 Mart 2015 Çarşamba günü kentte olan pek çok etkinlik sebebi ile etkinlik planlanmadığı bildirilirken 25 Mart 2015 Çarşamba günü Yrd. Doç. Dr. Özlem Duva Kaya ile “Kadına Şiddet” konuşulacağı belirtildi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir