Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
“Kentte Troia Seramikleri” Sergisi Ziyarete Açıldı

“Kentte Troia Seramikleri” Sergisi Ziyarete Açıldı

Çanakkale Kent Müzesi’nde “Kentte Troia Seramikleri” süreli sergisinin ilk gün buluşması 20 Haziran 2018 Çarşamba günü gerçekleştirildi.

Kent Müzesi’nin 2018 Troia yılı kapsamında yıllık planına dahil olan süreli serginin geçmişi 6 sene öncesine uzanıyor. 2012’de Arses Çağlayan’ın bağışçılığını yaptığı 1954-1965 yıllarında Çanakkale Lisesi Sanat tarihi öğretmeni Şadiye Erdölen tarafından yapılmış Troia seramiklerinin sergilendiği geçici sergi Eylül ayına kadar Kent Müzesi’nde gezilebilecek. Sergide, 1950’li yıllarda dönemin Valisi Cemal Tarlan’ın Çanakkale kentinde turizmi geliştirme çabalarının bir parçası olarak antik dönem seramiklerinin tekrardan canlandırılıp satılmasını amaçlayan bir proje dahilinde üretilen seramiklerin yanında, Troia ile bu topraklarda binlerce yıl öncesine giden seramik geleneği hakkında bilgilendirici röportajlar ve görseller de yer alıyor. 5000 yıllık pişmiş toprak üretim ve kullanım geleneğinin kentimizdeki önemine değinmeyi amaçlayan sergi yaz ayları boyunca Kent Müzesi’nde sergilenecek. Sergi bitiminde ise Şadiye Erdölen seramikleri kalıcı sergiye dahil edilecek.

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir