“Kentte Vitalis’ten İzler” Sergisi İlk Gün Buluşması Gerçekleşti

14 Mart 2013

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nin 27. süreli sergisi olan “Kentte Vitalis’ten İzler” sergisi ilk gün buluşması 13 Mart 2013 Çarşamba günü Eyüp Görgüler Süreli Sergi Salonu’nda Çanakkale Belediye Başkan vekili Cem Belli ve pek çok kentlinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Mimar İsmail Erten’in kişisel arşivinin yanı sıra üretimlerini de Kent Müzesi ile paylaşması ile oluşturulan sergide, Emine Erten’in minyatür çalışmasından bölümler de görsellerde kullanıldı. Adnan Albayrak ve Alaattin Tezer’in su deposu ile ilgili tanıklıkları ile de sergi şekillendi.

Sergi ilk gün buluşmasında konuşma yapan Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi koordinatörü Cevat İnce; “Kentin sosyal hafızasında Emilie Vitalis ile ilgili kent için bağışladığı altınlar dışında bilgi olmamasına rağmen önemli mimari izlere rastlanır. Vasiyetinde bütün servetini kente koşullu olarak bağışlamış. Bu koşullardan ilki Kente bir Saat Kulesi yaptırılması diğeri ise su deposu ile kente su getirilmesi. Kentin modernleşmesinde çok önemli yeri olan Emilie Vitalis’i bu sergiyi ile kentle yeniden buluşturmayı hedefledik.” dedi. Sergide emeği geçenlere edilen teşekkürlerin ardından serginin koordinatörü İsmail Erten, kentlerin modernleşmesinde önemli bir değişim olan su ve zaman kavramı üzerinden sergi ile ilgili düşüncelerini paylaştı. Sergiyi oluşturan yapılar ile ilgili mimari çalışmalarını da anlattı. Emine Erten’in Göksel Sevim Sanat Atölyesi’nde gerçekleştirdiği ve serginin afişinde de bir bölümünün kullanıldığı minyatür çalışması ile sergide yer alan mimari izlerdeki modernizm kavramını tek eserde güçlü olarak ifadelendiğini belirtti. Bu bilgilendirmelerin ardından Çanakkale Belediye Başkan vekili Cem Belli de sergide emeği geçenlere teşekkür etti ve kentlilerin sohbete katılarak sergiyi gezmesi ile süreli sergi ilk gün buluşması sona erdi.

Sergi, 05 Haziran 2013 tarihine kadar açık kalacak olup Pazartesi günleri hariç her gün 31 Mart 2013 tarihine kadar 09.00 – 17.00, 01 Nisan 2013 tarihinden itibaren 10.00 – 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi Toplantı Salonu’nda 20 Mart 2013 Çarşamba saat 18.00’da “Kentte Bir Başkan Reşat Tabak” süreli sergisi ilk gün buluşması gerçekleştirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir