“Kentten Çocuklarla Masallar” Sergisi Kentliler İle Buluştu

10 Ağustos 2017

9 Ağustos 2017 Çarşamba günü “Kentten Çocuklarla Masallar” süreli sergisinin ilk gün buluşması gerçekleştirildi. Çanakkale Belediyesi Çocuk Kültür Evi ortaklığında gerçekleştirilen projenin ilk aşamasının sonuç ürünleri sergisi 54. Uluslararası Troia Festivali etkinlikleri kapsamında kentliler ile buluştu.

Proje, Halk Bilimci Ömer Gözükızıl’ın uzun süren çalışmalar sonunda Çanakkale kent merkezi ve ilçelerinde yaptığı çalışmaların sonucu derlediği 6 masalın Çanakkale Belediyesi Çocuk Kültür Evi’nden çocuklarla paylaşılması ve masalların resimlerde canlanması ile oluşturuldu. Sergi ilk gün buluşmasında konuşan Ömer Gözükızıl kentten derlediği masalların kentli çocuklarla paylaşılmasının ne kadar önemli olduğuna değindi. Ömer Gözükızıl bu projenin iki aşamalı olarak tasarlandığını projenin ikinci aşamasında da masalları Çocuk Kültür Evi atölyeleri kapsamında paylaşmaya devam edeceklerini ve sonuç ürünü olarak çocukların resimleri ile süslenmiş masal kitabı çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

Çocuk Kültür Evi koordinatörü Evren Aldoğan ise çocukların yerel masalları dinlemesinin önemine değinerek projenin ilerleyen tarihlerde de yenilenerek devam etmesini istediklerini belirtti. Çanakkale Kent Müzesi adına konuşan Müze personeli Macide Aksu ise serginin başkahramanları çocuklara, masal derlemelerinin paylaşımı için Ömer Gözükızıl’a, proje ve sergi kurulum aşamasındaki emekleri için Çocuk Kültür Evi eğitmenlerine teşekkür etti. Süreli sergi ilk gün buluşması çocukların kendi resimlerini ailelerine ve kentlilere anlatması ile devam etti. Serginin ana karakteri “Samanzel” etrafında çekilen sergi fotoğrafı ile ilk gün buluşması sona erdi.

“Kentten Çocuklarla Masallar” sergisi 6 Eylül 2017 tarihine kadar Pazartesi hariç her gün 10.00 – 19.00 saatleri arasında Müze Eyüp Görgüler Süreli Sergi Salonu’nda ziyaret edilebilir.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir