Kepez Yağlı Güreşleri’nde Başpehlivanlığı Ekrem Yavuz Kazandı

21 Mayıs 2013

Çanakkale’de Kepez Belediyesi’nin düzenlediği 45. Geleneksel Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde 170 pehlivan birbirleriyle kıyasıya mücadele etti. Başpehlivanlık için 24 güreşçinin mücadele ettiği güreşlerde başpehlivanlığı Ekrem Yavuz kazandı.

Havanın sıcak olmasına rağmen yaklaşık 2 bin kişinin izlediği Kepez Stadyumunda düzenlenen güreşleri CHP Çanakkale Milletvekilleri Ali Sarıbaş ile Serdar Soydan, Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ, Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Nüammer Uslu ile çok sayıda güreş ağası da takip etti. Güreşlerde ağalık seçimini ise 50 bin lira ile geçen yılda olduğu gibi iş adamı Yahsem Korkmaz kazandı.

24 güreşçinin başpehlivanlık için mücadele ettiği güreşlerin finalinde 2004, 2007 ve 2008 yıllarında Kırkpınar Başpehlivanı olan Recep Kara ile Ekrem Yavuz karşılaştı. Yaklaşık bir saat süren güreşin sonunda, uzatmalarla birlikte Recep Kara’nın toplamda 3 ihtarla oyun dışı kalması sonucu 45’nci Kepez Yağlı Güreşleri’nin başpehlivanı Ekrem Yavuz oldu. Dereceye giren güreşçilere çeşitli hediyeler verildi.

Kepez Belediye Başkanı Dr. Ömer Faruk Mutan, bir geleneği yaşatmaya çalıştıklarını belirterek, “Kepez güreşleri her yıl daha da gelişerek sürüyor. Türkiye çapında bu branşta ismini duyuran bir belde haline geldik. Güreşçiler de Kepez’e ayrı önem veriyorlar. İlerleyen yıllarda daha güzel yağlı güreşler yapmak için çalışmalarımız sürecek” dedi.

[Kaynak: canakkaleninrehberi.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir