Kepez’de Pehlivan Heykeli Törenle Açıldı

20 Haziran 2012

Çanakkale merkeze bağlı Kepez Beldesi’nde yaptırılan iki pehlivanın güreş tuttuğu Pehlivan Heykeli’nin açılışını, Belde Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan ve Yunanistanlı Güreş Ağası Anestis Milonays yaptı.

Kepez Beldesi’nde 44’üncü Geleneksel Yağlı Pehlivan Güreşleri öncesinde, Çanakkale-İzmir karayolunun belde girişinde yaptırılan iki pehlivanın güreş tuttuğu Pehlivan Heykelinin açılışı törenle gerçekleşti. Açılış töreni öncesinde Mehteran Bölüğü marşlar seslendirdi. Kepez Yağlı Pehlivan Güreşlerine iki yıldır ağalık yapan Yunanlı işadamı Anestis Milonays da açılış törenine güreş ağası kıyafetiyle katıldı. Kepez Belediye Başkanı CHP’li Ömer Faruk Mutan ile birlikte kaidede bağlı olan kurdeleyi keserek açılışı gerçekleştirdi.

Kepez belediye Başkanı CHP’li Ömer Faruk Mutan açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Bu heykel, Osmanlı’nın Trakya’ya ayak basmasıyla birlikte başlayan bir hikayenin kendisi. Osmanlı Ordusunu ritimle cenge götüren bir müzik takımının kendisi olan Mehteran Bölüğünü buluşturduk. Kepez’de 44 yıl önce başlayan bir ata sporunu, geleneği yaşatmanın gururunu, orununu yaşıyoruz. Yapıların geleneksel olması ve kurumsallaşması, bugünden yarınlara taşınması için belli figürlere, belli kilometre taşlarına ihtiyaç var. Bu basit bir kent figürü değil. Evrensel bir değer. Özellikle Çanakkale-İzmir karayolunun kenarına koyduk ki, buradan sporun kardeşliğini ve dostluğunu hep birlikte kucaklayalım diye. Anestis ağabeyimizin iki yıldır bu ata sporumuzun ağalığını yapıyor” dedi.

Kale Grubunun destekleriyle polyesterden yapılan 2.5 metre yüksekliğindeki Pehlivan heykeli, kaidesiyle birlikte 5 metreyi buluyor.

[Kaynak: canakkaleninrehberi.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir