Keşan TSO ile Keşan ve İpsala Ticaret Borsalarından Ziyaret

26 Mayıs 2015

Ziyaretin ev sahipliğini Çanakkale Ticaret Borsasını temsilen Yönetim Kurulu Başkanı S. Kaya Üzen, Meclis Başkan Yrd. C. Cem Demir, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Salamon Halyo, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Zakir Tanrıkulu, Yönetim Kurulu Üyesi Necmi Yıldırım ve Genel Sekreter Sevcan Elver yaparken, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Meclis Başkanı Yüksel Alioğlu, Keşan Ticaret Borsası Meclis Başkanı Necmi Kaymaz, İpsala Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Girgin başkanlığında oda ve borsaların Yönetim Kurulu üyeleri, Meclis Üyeleri ve Genel sekreterlerinden oluşan 30 kişilik heyet ile katılım sağladı.

Toplantıda Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı S.Kaya Üzen; ziyaretle ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“100. Yılımız hem Çanakkalemiz hem de ülkemiz için manevi açıdan çok önemli bir yıl. Keşan Ticaret Ve Sanayi Odası – Keşan Ticaret Borsası Ve İpsala Ticaret Borsası heyetimizin ziyaretleri bizleri ziyadesi ile memnun etti.
Öncelikle sizlere İlimiz ve Borsamız çalışmaları hakkında bilgiler vermek isterim. Çanakkalemiz konumu gereği sahip olduğu ekolojik yapısı, emsalsiz doğası ve iklimi ile geniş bir coğrafi ürün çeşitliliğine sahiptir. Bozcaada’mızda bağcılık ve şarapçılık gelişmiştir. İlimizin giderek ilgisinin arttığı bir konu organik tarımdır ve Gökçeada’da yaygın olarak üretilmektedir. Lâpseki İlçemizde Sebze ve meyveler yoğun olarak üretilmektedir. Şeftali, Kiraz gibi meyvelerimizde İhracat yapılmaktadır. Meyve ve sebze üretiminde standartları yakalamayı Avrupa Birliğinin hammadde üreticisi değil markalı ve sertifikalı olarak üretilmiş tarım ürünlerinin satıcısı olmaya çalışmaktayız. Ayvacık ve Küçükkuyu bölgemizde zeytin ve zeytinyağlarımız ün kazanmıştır. Ayrıca ürünün tanıtımına, markalaşmanın teşvik edilmesine, zeytin ve zeytinyağı üretimi, tüketimi ve ticaretinin geliştirilmesine, üretimin kayıt altına alınmasına, üretici, sanayici, iç ve dış pazar entegrasyonunun sağlanmasına katkı sağlamaya çalışmaktayız. Ezine bölgemizde Ezine Peyniri Coğrafi işaret tescili almıştır. Mandıracıların sütlerini tedarik etmede Süt Kooperatifleri öne çıkmıştır. Köy-Koop.’a bağlı kooperatifler yaygın olarak Çan Yenice bölgemizde bulunmaktadırlar. Bölgemizin sütü kalitesi ile öne çıkmıştır. Çanakkale Boğazının göçmen balıkların geçiş yolu olması ve çok uzun bir kıyı şeridine sahip olması nedeniyle Su ürünleri gelişmiştir. İlimiz sahip olduğu değerler açısından marka kent olma özelliği taşımaktadır. Bizler bu düşünceler doğrultusunda İlimize özgü ürünlerin markalaşmalarına büyük önem vermekteyiz. Üyelerimizin ürünlerinin markalaşması için büyük – küçük onlarca eğitim, bilgilendirme toplantıları düzenledik. Ayrıca ürünleri dış pazarlarda tanıtmak, ihracat hacmini artırmak, yabancı firmalar ile ilişkilerini ve işbirliklerini güçlendirmek ve küresel ekonomide hak ettikleri yeri almalarını sağlamak adına ulusal ve uluslar arası fuarlarda yer aldık ve almaya da devam ediyoruz.”

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Yüksel Alioğlu, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası olarak sizlere öncelikle saygılarımı sunuyor, ev sahipliğinizden dolayı teşekkür ediyorum. Bölgemizde Hamzadere Barajı bizler için çok önemli. 200 milyon metreküp su tutacak. Ürün desenimizde değişikliklerin olacağını öngörüyoruz. Ayçiçek, buğday ve çeltik Bölgemizde ön planda. Çeltik’e de coğrafi işaret çalışmalarımız sona erdi. Önümüzdeki ay resmi gazetede yayınlanmasını bekliyoruz. Ayrıca sınır kapısına yakın oluşumuzdan dolayı Bölgemizin avantajları var” dedi.

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz Genel Kurulunda ana tema olan “1915-2015 Aynı Ruh-Aynı Heyecan” duygularıyla bugün Çanakkale’deyiz. Çanakkale’yi yakinen tanıyorum ve Çanakkale’nin 20 yıldır ekmeğini yiyorum. Bugün gururla şunu söyleyebilirim ki Çanakkale büyüyor ve bu büyüme gelişim içerisinde Çanakkale Ticaret Borsası’nın yapmış olduğu çalışmaları takdirle izliyor, bizlere örnek teşkil ediyor. Bizlerde 2025 yıllarına hazırlık yapıyoruz. Sizlerin Çanakkale Ruhu ile yapmış olduğu sinerjiyi Bölgemizde gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz. Ev sahipliğinizden dolayı sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.” dedi.

Keşan Ticaret Borsası Meclis Başkanı Necmi Kaymaz, “Keşan Ticaret Borsası Meclisi adına sizleri selamlıyor, bu anlamlı günde burada bulunmaktan son derece mutluyuz. Bölgemizde buğday, ayçiçeği, çeltik ve canlı hayvan sektörlerinde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. İki dönemdir Borsa meclisinde yer almaktayız. Bizler birlikten kuvvet doğar ilkesiyle hareket ettik. Etkinliklerimizi ve organizasyonlarımızı hep birlikte düzenledik. Gıda OSB’nin kurulmasını Edirne, Uzunköprü, Keşan, İpsala Hayvan Irkları ile çalıştayını yine hep beraber düzenledik. Bugün de her birlikte Çanakkale Ruhunu yaşamak için buradayız.” dedi.

İpsala Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Girgin, “Öncelikle Çanakkale Ticaret Borsasına ev sahipliğinden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Bizler Keşan TSO, Keşan TB ve İpsala TB olarak tüm organizasyonlarımızı beraber gerçekleştiriyoruz. Bugünde yine hepimiz Heyet halinde Çanakkale’deyiz. Bölgemizde Hamzadere barajı sulama faaliyetine geçince dengeler değişecek. Yine hep birlikte bölgemizde Gıda Organize Sanayi Bölgesinin kurulması için ciddi çabalarımız oldu. Özellikle Sağlık Bakanımız Sn. Mehmet Müezzinoğlu’nun emeği çok büyük. İnsanın en hayırlısı insana faydalı olandır. İlkesini benimsedik hep.. Çalışmalarımızı bu niyet çerçevesinde gerçekleştirdik. Pirinçte bölgesel markalaşıyoruz. Türkiye’de üretilen pirincin üçte biri bölgemizden çıkıyor. Yine bölgemizde et sektörünün lideri Keşan- İpsala- Enez bölgesidir. Gelibolu, Şarköy ve Malkara’yı da dahil edebiliriz. Günümüzde en önemli üç unsur Su, Gıda ve Enerjidir. İstanbul Teknik üniversitesinden hocalarımızla bu konularda iklimlendirme sektör çalıştayını yine hep beraber düzenledik. Hocalarımızın öngörüsü doğrultusunda 2080 li yıllarda Trakya harici heryer çölleşiyor. Dolayısıyla bölgemiz fırsatlar cenneti”dedi.

Ziyaretin sonunda Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası, Keşan Ticaret Borsası, İpsala Ticaret Borsası heyetine ziyaretleri anısına Çanakkale’ye özgü 100. Yıl tabağı ve yöresel ürünler takdim ettiler.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir