Mezbahada Kesim Yapıp Belge Almaya Hak Kazandılar

Mezbahada Kesim Yapıp Belge Almaya Hak Kazandılar
21 Kasım 2009

Milli Eğitim Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan protokol gereği Çanakkale Müftülüğü ve Halk Eğitimi Merkezi iş birliğiyle açılan kurban kesim kursu, belediye mezbahasında gerçekleştirilen uygulamalı kesimle sona erdi.

Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hamit Saygılı, kurban kesim kurslarının 4 yıldan bu yana devam ettiğini belirterek, “İl Müftülüğü’müz ile ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz kurslarımızı 4 yıldan bu yana devam ettiriyoruz. 1 hafta süren bu yılki kursumuza 32 kişi katıldı. Vatandaşlarımızın hayvanları Avrupa Birliği standartlarına uygun olarak kesmelerini sağlamak amacıyla düzenlediğimiz kurslarımızın son gününde ise kursiyerlerimiz pratiklerini geliştirmek için belediye mezbahasında kesim yaptı. Burada kursiyerlerimiz tek tek kurban keserek belge almaya hak kazandı. Gelecek yıllarda da bu kurslarımızı açmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Çanakkale Belediyesi Veterineri Cumali Ünlü de 1 hafta süren kursun son gününde uygulamalı olarak kursiyerlerin kesim yaptıklarını belirterek, “Bu sayede vatandaşlarımız Kurban Bayramı’nda ehil bir şekilde kurban kesimini öğreniyor. Amacımız bu tür kurslar sayesinde vatandaşlarımıza en iyi ve ehil bir şekilde kurban kesmeyi öğretebilmek” dedi.

Belge almaya hak kazanan kursiyerler ise daha önce kurban kesimini tam bilmediklerini belirterek, “Burada kurban kesimi konusunda çok şeyi bilmediğimizi açıkça gördük. Kursu düzenleyenlere teşekkür ediyoruz” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir