Kılıçdaroğlu, Çanakkale’den Seslendi

06 Mayıs 2015

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Çanakkale mitinginde konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu; emeklilere, esnafa, çiftçiye, taşeron işçilere verdiği sözü tutacağını hatırlattı. Ak Parti’nin “hayal” olarak nitelendirdiği projeleri anlatan Kılıçdaroğlu, “Nasıl Çanakkale’de huzur içinde yaşıyorsak, Türkiye’nin bütün illerinde de bütün vatandaşlarımızın huzur içinde yaşayacağı bir Türkiye sözü veriyorum” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi 7 Haziran genel seçimleri öncesi mitinglerine Çanakkale’de devam etti. Bugün düzenlenen CHP mitingine yoğun bir katılım gerçekleşirken, Kılıçdaroğlu Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen etkinliğe “Milletçe Alkışlıyoruz” sloganları ve binlerce vatandaşın alkış sesleri arasında geldi. Konuşmalarına “Türkiye’de artık huzur, barış istiyoruz. Bu ülkede yoksulluk olmasın istiyoruz” sözleri ile başlayan Kılıçdaroğlu, ilk olarak emekli vatandaşların seçim sonrası elde edeceği haklardan bahsetti. Kılıçdaroğlu’nun konuşmalarından ara başlıklar şöyle:

“Kaçak Saray’da parayı sorduk mu?”

“Artık bayramlarda torunlarından kaçmayacaksın. Her 2 bayramda 2 maaş ikramiye vereceğim. O kaçak saraya bağlanan bütün hortumları keseceğim ve siz emeklilere vereceğim. İlk söylediğimiz söz, emeklilere Ramazan ve Kurban bayramlarında birer maaş ikramiye vereceğiz. Neden? Emekliye vefa borcumuz var. Emeklinin de bu ülkenin kalkınmasında alın teri, gözyaşı, emeği var. Emeklinin çoluk çocuğu, torunu var. Emeklilerden sadece şunu istiyorum, hayır ve duanızı lütfen eksik etmeyin. Sizin için çalışacağım. Size vefa borcumuzun olduğunu söylüyorum. Bu ilk adım. İlk Ramazan, Kurban bayramlarında alacaksınız. Bana diyorlar ki ‘Parayı nereden bulacaksın?’ Bu soruyu sormak bile başlı başına bir ayıptır. Ya zaten adam geçinemiyor, perişan vaziyette. Hiçbirinin gemisi, yatı, katı, kaçak sarayı yok. Hiç kimse endişe etmesin; parayı da bulacağız, emekliye de vereceğiz. Sen kaçak sarayına para bulurken sana sorduk mu ‘Parayı nereden buluyorsun?’ diye. Emekliye gelince ‘Para nerede?’ diye soruyorsun. Bu ülke zengin, parası da var, vereceğiz. Peki prim borcu bitiyor mu? Hayır. Onu veriyor icra dairesine, faiziyle beraber parayı alıyor. Sen hizmet vermedin, niye alıyorsun o parayı? Bundan da kurtaracağım emekliyi, esnafı. Hiç kimse endişe etmesin. Diyelim ki çalıştınız, priminizi yatırdınız, zamanı geldi emekli oldunuz. Alıyorsunuz emekli aylığını, 700-800 lira geçinemiyorsunuz. İşinize devam ediyorsunuz. Vay siz misiniz çalışan? Çalışanın emekli aylığından yüzde 15 Sosyal Güvenlik Destek Primi kesiliyor. Bunu da kaldıracağım. Cumhuriyet Meydanı’ndan, Çanakkale’den sözüm söz, bunu da kaldıracağım. Ne zamandan beri çalışmak cezalandırılıyor? Dünyada yok böyle bir uygulama.”

“Mazotu 1,5 lira yapacağım”

“Çiftçi kardeşim üzülmesin, senin için mazotu 1,5 lira yapacağım. Yine koro halinde bağırıyorlar. ‘Nasıl yapacaksın? Biz zaten petrolü dışarıdan alıyoruz.’ Ben de biliyorum dışarıdan alındığını, mazotun rafineride üretildiğini ben de biliyorum. Peki fiyatı ne? Petrol gelir, rafineride işlenir, rafineri sahibi karını koyar, benzin istasyonuna gönderir. Fiyatı nedir? Kar dahil 1 lira 25 kuruş. Biz çiftçiye kaçtan vereceğiz; 1,5 liradan. Zarar eden var mı? Zarar eden yok. Kimler zarar eder? Hortumcular zarar eder.”

“Taşeronu kaldıracağız, hepsine kadro vereceğiz”

“‘Taşeronu kaldıracağız, hepsine kadro vereceğiz, hiçbir ayrım yapmayacağız, bütün vatandaşların iş güvencesi olacak. Sendikalı olacaklar, toplu sözleşme hakları olacak, bir sorunumuz olmayacak.’ Hemen yine koro halinde ‘Parayı nereden bulacaksın?’ Bu işin devlete yükü sıfır. Zaten parayı devlet veriyor. Kime veriyor? Taşerona veriyor. Taşeron kime veriyor? İşçiye veriyor. Ben ne yapacağım? Aradan köle tüccarını yani taşeronu kaldıracağım, devlet de onu işçiye verecek; bu kadar basit. Doğru mu? Sonuna kadar doğru. İnsani mi? Sonuna kadar insani. Bu, çalışan işçilerin iş güvencesi olacak mı? Sonuna kadar olacak. Onlar bizim kardeşlerimiz. Hiçbir ayrım yapmayacağız.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir