Kilitbahir’de Heykelkondu Şoku!

Kilitbahir’de Heykelkondu Şoku!
12 Kasım 2009

Çanakkale’nin Eceabat ilçesine bağlı Kilitbahir köyü girişinde bulunan ve gerçeğini yansıtmadığı gerekçesiyle 3 yıl önce kaldırılan Seyit Onbaşı heykeli, heykeltıraşın ailesinin isteği üzerine tekrar eski yerine konuldu. Değişikliği sabah fark eden köylüler ise şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Edinilen bilgiye göre, Seyit Onbaşı’nın kucağında mermi taşırken tasvir edildiği eski heykeli yapan ve geçen sene vefat eden heykeltıraş Hüseyin Anka’nın yakınları, gerçeği yansıtmadığı yönündeki eleştiriler üzerine kaldırılarak yerine yenisi yerleştirilen heykelin tekrar konulması için Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne müracaat etti. Bakanlık da yeni heykelin kaldırılıp eski heykelin tekrar yerine konulmasına karar verdi. Daha önce sökülerek Ankara Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün bahçesine konulan heykel, yeniden Çanakkale’nin Eceabat ilçesine bağlı Kilitbahir köyüne getirilerek eski yerine monte edildi.

Bu arada, İzmirli heykeltıraş Eray Okkan tarafından yapılan ve 3 yıldan beri aynı yerde teşhir edilen Seyit Onbaşı’nın top mermisini sırtında taşırken tasvir edildiği heykelse Eceabat Belediyesi tarafından yapılan Seyit Onbaşı Parkı’nda sergilenecek.

KÖYLÜLER ŞOKTA

Seyit Onbaşı heykelinin sabah eskisi ile değiştirildiğini gören köylüler şaşkına döndü. Kilitbahir Köyü Muhtarı Ali Şinasi Tınaz, heykelin değiştirileceğini daha önceden duyduğunu belirterek, “Ancak kimseye haber verilmeden heykeli gelip değiştirmişler. Bu sabah bölgeden geçerken farkına vardık” dedi.

Seyit Onbaşı, 1889 yılının Eylül ayında Balıkesir’in Havran ilçesine bağlı Çamlık köyünde doğdu. 1909 yılının Nisan ayı başlarında askere alındı. 1912’de Balkan Savaşı’na katıldı. Savaş bittiğinde terhis edilmedi ve topçu eri olarak Çanakkale Cephesinde görev aldı. Çanakkale Savaşı’nda gösterdiği kahramanlıkla adını tarihe yazdıran Seyit Onbaşı, 1. Dünya Harbi’nde Çanakkale-Mecidiye Bataryası’nda görev aldı. 18 Mart 1915’te 276 kilogramlık top mermisini tek başına sırtlayarak topun namlusuna yerleştirdi ve ateşledi. Seyit Onbaşı, İngilizlerin “Ocean” adlı en büyük zırhlısını batırdı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir